Świat

Nigeria. Afrykańscy dżihadyści mają nowego przywódcę

Świat


Tzw. Państwo Islamskie poinformowało, że jego zachodnioafrykańskie odgałęzienie, nigeryjska organizacja Boko Haram, ma nowego przywódcę, którym został Abu Musab al-Barnawi. W ubiegłym roku Boko Haram złożyło przysięgę na wierność dżihadystom.

O decyzji poinformowano w tygodniku islamistów "Al-Naba" rozpowszechnionym we wtorek wieczorem. Nie wyjaśniono, co stało się z poprzednim liderem Boko Haram, którym był Abubakar Shekau. To właśnie Shekau reprezentował nigeryjskich dżihadystów w publikowanych przez nich nagraniach wideo. Nigeryjska armia wielokrotnie informowała o jego śmierci, po czym pojawiał się on na filmach. Po raz ostatni wideo z jego udziałem rozpowszechniono w marcu. W wywiadzie Barnawi oświadczył, że Boko Haram "w dalszym ciągu jest siłą, z którą trzeba się liczyć" i że organizacja pozyskuje stale nowych rekrutów. Walkę przeciwko państwom zachodniej Afryki nazwał walką muzułmanów z "apostatami" i "krzyżowcami".

Zabili ponad 20 tys. osób

Boko Haram pod koniec 2014 roku kontrolowało znaczne terytoria w północno-wschodniej Nigerii, mniej więcej wielkości Belgii, ale zostało z nich wyparte przez wojska nigeryjskie, wspierane przez żołnierzy z sąsiednich krajów. Choć organizacja znalazła się w odwrocie, nadal przeprowadza zamachy samobójcze w północno-wschodniej Nigerii i sąsiednim Kamerunie, Nigrze oraz Czadzie. Głównym celem ataków były m.in. pełne ludzi targowiska.

Dżihadyści z Boko Haram, którzy początkowo stawiali sobie za cel walkę z zachodnią edukacją w Nigerii, zabili już ponad 20 tys. ludzi i zmusili do ucieczki z domów ponad 2,5 mln osób

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Raporty: