Nieznana grupa przyznaje się do morderstwa członków Złotej Jutrzenki. Zapowiada kolejne ataki

Świat

CC BY SA Wikipedia | GgiaManifestacja zwolenników Złotej Jutrzenki

Nieznane wcześniej, radykalne greckie ugrupowanie przyznało się do zabicia dwóch zwolenników neonazistowskiej Złotej Jutrzenki i zapowiedziało kolejne ataki, wymierzone w sympatyków i członków tej partii - doniosły greckie media.

Bojówka przedstawia się jako Siły Rewolucyjne Wojowniczego Narodu i bierze na siebie odpowiedzialność za zastrzelenie dwóch osób przed biurem Jutrzenki. Do morderstwa doszło 2 listopada w Atenach i miał być to odwet za śmierć lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa, który zginął 21 września, podczas zorganizowanej akcji blisko 30 członków partii. - Bezczelne zabójstwo Fyssasa to kropla krwi, która przelała czarę goryczy - napisano w 18-stronicowym liście, pełnym inwektyw wobec greckich rządzących. Śmierć muzyka ma być "punktem zwrotnym" w "narodowej kampanii, mającej na celu odesłanie neonazistowskich kanalii ze Złotej Jutrzenki tam, gdzie ich miejsce, czyli na śmietnik historii".

Nieznana grupa terrorystyczna

Treść listu trafiła do mediów za sprawą anonimowego informatora, który przekazał reporterom portalu Zougla informacje o lokalizacji dysku pamięci, zawierającego oświadczenie. Nośnik jest obecnie badany przez specjalistów od walki z terroryzmem. Anonimowy przedstawiciel służb zdradził, że materiały nie pochodzą od żadnej ze znanych dotąd grup. Gdy dwóch członków partii zastrzelono na początku listopada, w Grecji narastała coraz większa wrogość wobec tego ugrupowania. Złota Jutrzenka jest powszechnie uznawana za skrajną, neonazistowską organizację, odpowiedzialną za wiele ataków na imigrantów i przedstawicieli środowisk lewicowych - osobom związanym z Jutrzenką postawiono blisko 900 zarzutów ciężkiego pobicia i zranień oraz oskarża się o 5 morderstw. Partia jednak odpiera zarzuty o związek z zabójstwem Fyssasa, choć śledztwo potwierdziło, iż w trakcie zdarzenia sprawcy, w tym sam morderca, kontaktowali się z najwyższym kierownictwem partii, z samym przewodniczącym włącznie.

Trzecia siła polityczna Grecji

W wyborach parlamentarnych w maju 2012 roku, partia zdobyła 6,9 proc. głosów, stając się trzecią siłą polityczną w parlamencie. Po śmierci Fyssasa i aresztowaniach wśród przywódców partii, popularność ugrupowania spadła niemal o jedną trzecią, jednak teraz, po odwecie Sił Rewolucyjnych, poparcie podwoiło się. Obecnie Złota Jutrzenka może liczyć na 8,8 proc. głosów, czyli o 2,2 pkt. proc więcej niż w październiku, ale wciąż mniej niż w czerwcu. Wtedy neonazistowska organizacja miała za sobą prawie 11 proc. greckiego społeczeństwa - wynika z opublikowane w niedzielę raportu ośrodka ALCO dla dziennika "Proto Thema".

Autor: jed//bgr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Ggia