Świat

Niewidomy dysydent uciekł z aresztu domowego

Świat


Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który dokumentował przymusowe aborcje i inne przypadki łamania praw człowieka w Chinach, uciekł ze swego domu, w którym od ponad 1,5 roku przebywał w areszcie domowym - poinformowali obrońcy praw człowieka.

Bob Fu, działacz na rzecz praw człowieka mieszkający w USA, powiedział agencji AFP, że Chen w niedzielę 22 kwietnia opuścił dobrze chroniony dom w miejscowości Dongshigu. Jego przyjaciele wywieźli go w bezpieczne miejsce, poza prowincję Szantung we wschodnich Chinach.

Poszukiwania trwają

W czwartek w Dongshigu miejscowe służby prowadziły przeszukania w domach osób związanych z Chenem, m.in. jego brata - poinformowali działacze. Działacze zaprzeczyli jednocześnie doniesieniom singapurskiego dziennika "Lianhe Zaobao", według którego w czwartek w nocy Chen pojawił się w amerykańskiej ambasadzie w Pekinie.

W internecie pojawiły się również pogłoski o śmierci dysydenta.

Przeciw przymusowym aborcjom

Chen Guangcheng spędził cztery lata w więzieniu za ujawnienie przymusowych aborcji i sterylizacji w wiejskiej społeczności, z której pochodził. Po jego uwolnieniu lokalne władze umieściły go w areszcie domowym, mimo że nie było ku temu podstaw prawnych.

Areszt domowy Chena był pilnie obserwowany przez Zachód i miejscowych obrońców praw człowieka.

Źródło: PAP