Świat

Niepodległość Szkocji wisi na włosku błędu statystycznego

Świat


Przeciwnicy niepodległości Szkocji mają zaledwie 4 pkt proc. przewagi nad jej zwolennikami - wynika z najnowszego sondażu ośrodka YouGov opublikowanego w czwartek, dokładnie tydzień przed referendum w sprawie oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Według badania przeprowadzonego dla dzienników "The Times" i "The Sun" 52 proc. respondentów opowiada się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, a 48 proc. za niepodległością Szkocji.

Niepodległość to nie mrzonka

Dane te nie uwzględniają jednak niezdecydowanych wyborców. Sondaż przeprowadzono na grupie 1 268 osób między 9 a 11 września.

Zdaniem obserwatorów perspektywa wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa po trwającej 300 lat unii - jeszcze do niedawna uważana za mrzonkę - zdaje się nabierać realnych kształtów.

Wcześniejszy sondaż YouGov, przeprowadzony dla "Sunday Timesa", wykazał po raz pierwszy minimalną, mieszczącą się w ramach błędu statystycznego przewagę zwolenników niepodległości w proporcji 51 do 49 proc. Sondaż ten również nie uwzględniał osób niezdecydowanych.

Referendum niepodległościowe ma odbyć się 18 września.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: