Niepodległość Kosowa już w niedzielę?


Wbrew oczekiwaniom premier Kosowa Hashim Thaci nie podał terminu proklamowania niepodległości Kosowa, ale agencja EFE powołując się na źródła parlamentarne podała, że nastąpi to w niedzielę o 15 czasu lokalnego.

Miejscowy parlament już przyjął niezbędne do tego celu uchwały. Przyjęta przez deputowanych rezolucja wprowadza zmiany proceduralne, które umożliwią szybkie przyjęcie wytycznych przewidzianych w planie specjalnego wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego. Zakłada on niepodległość Kosowa pod "międzynarodowym nadzorem".

Dzięki niej możliwe będzie uchwalenie w ciągu zaledwie 24 godzin ustaw związanych ze spodziewanym w niedzielę ogłoszeniem niepodległości prowincji. Za rezolucją głosowało 79 deputowanych, sześciu było przeciwko, a czterech wstrzymało się od głosu.

Kto za a kto przeciw?

Niepodległość Kosowa, prowincji zamieszkanej w 90 procentach przez Albańczyków i od roku 1999 administrowanej przez ONZ, popierają Stany Zjednoczone i większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska. Serbię, dla której Kosowo jest kolebką jej państwowości i religii, w jej sprzeciwie utwierdza Rosja. (PRZECZYTAJ WIĘCEJ O SERBSKIM I ROSYJSKIM SPRZECIWIE)

W czwartek po raz ostatni zebrała się w tej sprawie Rada Bezpieczeństwa ONZ. Po raz kolejny jednak nie udało się jej członkom dojść do porozumienia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP