Świat

Niemiecki gwiazdor popiera pomysły Steinbach

Świat


Niemiecki aktor i komik telewizyjny Harald Schmidt dołączył do grona osób popierających projekt Centrum Przeciwko Wypędzeniom - oznajmiła przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach.

Schmidt należy do najbardziej popularnych kabaretowych artystów telewizyjnych w Niemczech. Obecnie prowadzi wieczorną audycję w pierwszym programie telewizji publicznej ARD. W latach 90. w swoich programach systematycznie wykorzystywał niewybredne dowcipy o Polakach. List protestacyjny w tej sprawie wystosowała grupa dziennikarzy niemieckich akredytowanych w Polsce. Ambasador RP w Berlinie zaprosił Schmidta do Polski, by mógł skonfrontować swoje stereotypy i uprzedzenia z polską rzeczywistością, jednak komik nie skorzystał z oferty.

Erika Steinbach forsuje od końca lat 90. swój projekt Centrum Przeciwko Wypędzeniom jako ośrodka dokumentacyjnego i miejsca pamięci o milionach Niemców przymusowo wysiedlonych po 1945 roku z Europy Środkowej i Wschodniej.

Do grupy osób wspierających projekt należą tak znane osobistości jak twórca i pierwszy szef urzędu ds. akt Stasi Joachim Gauck, węgierski pisarz Gyoergy Konrad oraz dziennikarz Peter Scholl-Latur.

Źródło: PAP