Niemiecki dziennik pisze o "polskim obozie zagłady"

TVN24

Wikipedia-CC-BY | MerlinKopiec pamięci w Sobiborze

Kolejna zagraniczna gazeta określił nazistowski obóz koncentracyjny w Sobiborze mianem "polskiego". Tym razem mowa o dużym niemieckim regionalnym dzienniku "Kölnische Rundschau". Swoje oburzenie wyraził Konsulat Generalny RP W Kolonii. Nieprawdziwe sformułowanie zniknęło z już artykułu w wersji internetowej.

"Klaus Pesch pisze o "polskich obozach zagłady". Niestety, nieprawda, panie Pesch" - napisał na swoim profilu na Twitterze polski konsulat w Kolonii.

W artykule autor opisuje pogromy Żydów z 1938 roku i ich późniejsze losy. Przytacza losy trzech Żydów, których zabito "w polskim obozie zagłady" w Sobiborze.

Na publikację błyskawicznie zareagował polski konsulat w Kolonii. Po interwencji sformułowanie "polskie obozy zagłady" zamieniono na "niemieckie obozy zagłady w Polsce".

"Polski obóz"

To nie pierwszy raz, kiedy zagraniczne media piszą mylnie o "polskich obozach". Takie sformułowanie w odniesieniu do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz znalazło się kilka dni temu w depeszy włoskiej agencji prasowej ANSA. W sierpniu pomyłkę popełniła amerykańska strona "The Christian Science Monitor", a w lutym tego stwierdzenia użyła w depeszy niemiecka agencja dpa. Za każdym razem interweniowała polska dyplomacja.

Autor: pk//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY | Merlin

0