Świat

Uzbrojona po zęby Luftwaffe na straży państw bałtyckich

Świat

CC BY Wikipedia | Curimedia | P H O T O G R A P H YW patrolach biorą udział myśliwce Eurofighter Typhoon

Pierwszy raz od wybuchu konfliktu na Ukrainie, w patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi biorą udział w pełni uzbrojone niemieckie myśliwce - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - To środek, który służy wyrównaniu szans i działa na żołnierzy motywująco - tłumaczy główny dowódca Luftwaffe Karl Müllner.

Niemieckie siły powietrzne poprzednio były już zaangażowane w działania NATO prowadzone po aneksji Krymu i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy - od września do grudnia 2014 r.

Teraz, w ramach wsparcia oferowanego przez Sojusz, myśliwce Luftwaffe patrolują przestrzeń powietrzną nad Litwą, Łotwą i Estonią. Jednak po raz pierwszy latają one z pełnym, wojskowym wyposażeniem - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Wcześniej decydujące było przekonanie polityków, którzy twierdzili, że najważniejsza jest deeskalacja konfliktu - mówi główny dowódca niemieckiej Luftwaffe Karl Müllner cytowany przez "FAZ". - Nie jest to jednak środek służący eskalacji. To środek, który służy wyrównaniu szans i działa na żołnierzy motywująco - dodaje.

Pociski i 180 żołnierzy

W patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich biorą udział dwusilnikowe myśliwce Eurofighter Typhoon, które znajdują się też we flotach brytyjskiego RAF-u czy włoskich i hiszpańskich sił powietrznych. Do ich wojennego wyposażenia należą m.in. broń ostra, pociski rakietowe powietrze-powietrze naprowadzane na podczerwień, pociski rakietowe średniego zasięgu oraz elektroniczny system obrony radarowej lub naprowadzane na podczerwień flary.

W sumie w akcji patrolowania bierze udział 180 niemieckich żołnierzy, głównie z 31. eskadry "Boelcke", stacjonującej w Estonii.

Wparcie NATO dla Litwy, Łotwy i Estonii ma związek z aneksją Krymu dokonaną przez Rosję na początku zeszłego roku, co doprowadziło w nich do wzrostu poczucia zagrożenia ze strony Moskwy. Z tego powodu Sojusz już w zeszłym roku wzmocnił w tej części Europy patrole przestrzeni powietrznej, którą rosyjskie samoloty wojskowe wielokrotnie naruszały.

Autor: ts/tr / Źródło: faz.net, Bundeswehr

Źródło zdjęcia głównego: CC BY Wikipedia | Curimedia | P H O T O G R A P H Y

Tagi:
Raporty: