Świat

Akcja niemieckiej policji. "Emir" zatrzymany

Świat


Policjanci z jednostki antyterrorystycznej zatrzymali w czwartek w Wachau pod Lipskiem Syryjczyka podejrzanego o udział w walkach po stronie Dżabhat Fatah al-Szam i tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - podała prokuratura federalna w Karlsruhe.

39-letni Ahmad A., nazywany "emirem", dowodził od 2012 roku operującym w okolicach syryjskiego miasta Ar-Rakka oddziałem należącym do ugrupowania Dżabhat Fatah al-Szam (dawniej Front al-Nusra). Na wiosnę 2013 roku, po konflikcie między Dżabhat Fatah al-Szam a tak zwanym Państwem Islamskim, podejrzany przyłączył się do tej drugiej organizacji.

Do zatrzymania domniemanego dżihadysty doszło w czwartek wieczorem - podała prokuratura federalna w komunikacie. Policja przeprowadziła rewizję w jego mieszkaniu.

Prokuratura federalna nie poinformowała, w jaki sposób i kiedy domniemany terrorysta przyjechał do Niemiec.

Historia Dżabhat Fatah al-Szam

Dżabhat Fatah al-Szam, czyli grupa islamskich radykałów, była w latach 2011-2016 siatką Al-Kaidy w Syrii. Sunnickie ugrupowanie dążyło do obalenia reżimu Baszara al-Asada oraz ustanowienia kalifatu w ogarniętym wojną kraju.

W roku 2013 radykałowie z Dżabhat al-Nusra rozpoczęli wspólną działalność z Islamskim Państwem w Iraku. Zaledwie po kilku miesiącach tak zwane Państwo Islamskie i front Dżabhat an-Nusra zrezygnowały z sojuszu i rozpoczęły między sobą walki.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP