Niemcy witają brygadę pancerną: nie oznacza zerwania dialogu z Rosją

Transport czołgów USA do Estonii na ćwiczenia
Transport czołgów USA do Estonii na ćwiczenia
NATO
Brygada pancerna ma być częścią sił szybkiego reagowania. Na nagraniu transport czołgów USA do Estonii na ćwiczeniaNATO

Decyzja USA o wysłaniu do Europy Wschodniej brygady pancernej jest zdaniem rządu Niemiec realizacją postanowień szczytu NATO w Newport i nie oznacza zerwania z dotychczasową polityką Sojuszu, której integralnym elementem jest dialog i współpraca z Rosją.

- Na szczycie NATO w Walii w 2014 roku ustaliliśmy, że podejmiemy działania zapewniające bezpieczeństwo sojusznikom w Europie Środkowej i Wschodniej, a równocześnie będziemy podtrzymywać konstruktywne, ukierunkowane na współpracę relacje z Rosją obejmujące także środki budowy zaufania - powiedziała w Berlinie rzeczniczka niemieckiego MSZ Sawsan Chebli.

- NATO dotrzymuje - zgodnie z przyjętym przez siebie zobowiązaniem - umowy NATO-Rosja z 1997 roku - zaznaczyła Chebli, dodając, że aktualne plany USA nie zmieniają tego podejścia. Chebli przypomniała, że szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier opowiada się za wznowieniem spotkań ambasadorów w ramach Rady NATO-Rosja. - NATO i Rosja rozmawiają o tym - dodała rzeczniczka na spotkaniu z dziennikarzami. Chebli zwróciła uwagę na "dobrą współpracę" USA i Rosji w Syrii. - To sygnał, że poważnie traktujemy podwójną strategię - zapewnienia partnerom w Europie Środkowej i Wschodniej bezpieczeństwa i podtrzymywania poważnej oferty dialogu z Rosją w celu redukowania napięć. To jest fundament naszej polityki - podkreśliła rzeczniczka MSZ. - Jesteśmy zainteresowani konstruktywnymi relacjami z Rosją. NATO trzyma się tej zasady. Podjęte obecnie kroki nie oznaczają zerwania z tą polityką - zapewniła Chebli.

Decyzje z Newport

Na szczycie NATO w Walii w 2014 roku ustaliliśmy, że podejmiemy działania zapewniające bezpieczeństwo sojusznikom w Europie Środkowej i Wschodniej, a równocześnie będziemy podtrzymywać konstruktywne, ukierunkowane na współpracę relacje z Rosją obejmujące także środki budowy zaufania Sawsan Chebli

Na szczycie we wrześniu 2014 roku w Newport Sojusz przyjął plan działań na rzecz gotowości (ang. Readiness Action Plan). Plan przewiduje utworzenie tzw. szpicy czyli Wspólnych Sił Operacyjnych Bardzo Wysokiej Gotowości (skrót nazwy angielskiej VJTF), które - w założeniu - mają być zdolne do działania w ciągu 48 godzin. W czerwcu 2015 r. ministrowie obrony państw NATO uchwalili zwiększenie liczebności obejmujących również szpicę sojuszniczych Sił Odpowiedzi z ówczesnych 13 tys. do 40 tys. żołnierzy. Ponadto ustalono, że NATO będzie utrzymywać "ciągłą obecność i działalność w powietrzu, na ziemi i na morzu" we wschodniej części Sojuszu, opartą na siłach rotacyjnych. Sojusz postanowił utworzyć struktury dowództwa i kontroli na terytoriach wschodnich krajów Sojuszu oraz zbudować infrastrukturę. USA mają rozpocząć w lutym 2017 roku wzmacnianie swych sił lądowych w Europie ciągłym rotacyjnym przenoszeniem tam brygad pancernych, co zwiększy całość armii USA w Europie do trzech brygad. Według komunikatu EUCOM armia (czyli wojska lądowe) USA postanowiła także rozpocząć składowanie uzbrojenia w swych wysuniętych magazynach armijnych (Army Prepositioning Stocks - APS) na terenie Europy na potrzeby ewentualnych działań doraźnych.

Rzeczniczka Pentagonu Laura Seal powiedziała, że chodzi o nieprzerwane rozmieszczenie w Europie Wschodniej brygady pancernej, gdyż rotacje wojsk będą przebiegały bez przerwy, co oznacza ciągłą obecność wojsk pancernych w tej części Europy. - Będzie trwała obecność brygady pancernej w Europie Wschodniej - podkreśliła rzeczniczka. Zapowiadana nieprzerwana obecność sił wielkości brygady ćwiczących rotacyjnie na wschodnich obrzeżach sojuszu to część europejskiej inicjatywy wsparcia (European Reassurance Initiative - ERI). Amerykańskie plany zakładają możliwość przerzucenia na wschodnie obrzeża Sojuszu czterech brygad: dwóch stacjonujących w Europie Zachodniej, kolejnej brygady ćwiczącej rotacyjnie w regionie, czwarta byłaby przerzucana z USA lub z innej pozaeuropejskiej bazy amerykańskiej, a sprzęt dla niej ma być składowany w Europie.

Duda: Amerykanie wyślą brygadę pancerną
Duda: Amerykanie wyślą brygadę pancernątvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: