Świat

Umowa koalicyjna podpisana. Merkel zostanie kanclerzem po raz czwarty

Świat


Przedstawiciele chadecji z CDU, bawarskiej CSU i socjaldemokracji z SPD podpisali w poniedziałek w Berlinie umowę koalicyjną. Na jej podstawie kanclerz Angela Merkel zostanie w środę po raz czwarty wybrana na stanowisko szefowej niemieckiego rządu.

177-stronnicową umowę podpisała Merkel jako szefowa CDU, przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer oraz tymczasowy lider SPD Olaf Scholz.

- Przed nami dużo pracy, ale jestem nastawiona optymistycznie - powiedziała Merkel na konferencji prasowej szefów koalicyjnych partii. Wśród wyzwań, które stoją przed nowym rządem, wskazała ogłoszone w czwartek przez prezydenta USA Donalda Trumpa cła na stal i aluminium.

Partie "zdolne do konstruktywnej współpracy"

Scholz, który ma zostać ministrem finansów oraz wicekanclerzem, przyznał, że koalicja "nie rozpoczęła się jak małżeństwo z miłości". Zaznaczył, że partie chadeków i socjaldemokratów są "całkowicie różne", ale "zdolne do konstruktywnej współpracy". Jako cele swojej polityki wskazał zapewnienie wzrostu gospodarczego oraz miejsc pracy dla obywateli Niemiec.

Seehofer stwierdził, że umowa koalicyjna została stworzona przede wszystkim dla ludzi z klasy średniej. Wśród swoich priorytetów także wymienił miejsca pracy oraz przystępne ceny mieszkań.

- Cieszę się, że mija okres niepewności - oznajmił z kolei w Dusseldorfie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Wskazał, iż w ciągu ostatnich tygodni podczas negocjacji "rosła niecierpliwość" związana ze staraniami o powołanie nowego rządu.

Czwarta kadencja Merkel

Niemcy od blisko pół roku zmagają się z utworzeniem gabinetu. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU (32,9 procent), jak i SPD (20,5 procent) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii.

Po fiasku rozmów o koalicji z Wolną Partią Demokratyczną (FDP) i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Na początku lutego strony doszły do porozumienia w sprawie utworzenia "wielkiej koalicji". 4 marca w referendum partyjnym umowę z chadekami poparli członkowie SPD.

Merkel w najbliższą środę, 14 marca, ma zostać wybrana w Bundestagu na szefową rządu po raz czwarty. Wcześniej takim dorobkiem mogli się pochwalić tylko Konrad Adenauer i Helmut Kohl.

Bezpośrednio po środowym głosowaniu wskazani na nowych ministrów zostaną nominowani na swoje stanowiska przez Steinmeiera w jego siedzibie w pałacu Bellevue, a następnie zostaną zaprzysiężeni na urząd przez Bundestag.

Od 24 października kanclerz Merkel i jej dotychczasowi ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: