Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: zakaz działalności firm oferujących "pomoc przy śmierci" niekonstytucyjny

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Uchwalona w 2015 roku ustawa zakazująca działalności firm komercyjnych oferujących możliwość wspomaganego samobójstwa jest niezgodna z konstytucją - uznał w środę niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle stwierdził, że ustawa jest niezgodna z prawem obywatela do zdecydowania o własnej śmierci, ponieważ ogranicza jego możliwości zwrócenia się o pomoc do osoby trzeciej.

Ustawę uchwalono w listopadzie 2015 roku. Przewiduje ona kary do trzech lat pozbawienia wolności za pomoc w odebraniu sobie życia przez pacjenta, udzieloną przez firmę lub osobę działającą z pobudek komercyjnych.

Samobójstwo oraz pomoc w śmierci na życzenie ze strony osoby bliskiej lub lekarza pozostały niekaralne. Jak pisze agencja AP, po uchwaleniu ustawy pojawiły się wątpliwości co do tego, kiedy lekarz działa z pobudek komercyjnych, a kiedy altruistycznie.

Aktywna pomoc w zakończeniu czyjegoś życia - rozumiana jako fizyczny udział w odebraniu życia pacjentowi - jest w Niemczech zakazana, w przeciwieństwie do pomocy pasywnej, takiej jak dostarczenie odpowiednich substancji do tego, żeby pacjent sam mógł zakończyć życie.

Rząd przeanalizuje wyrok

Rząd Niemiec przeanalizuje wyrok i dopiero wtedy zadecyduje o ewentualnych dalszych krokach - oświadczył w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert.

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa zdrowia wyraziła pogląd, że należy najpierw sprawdzić, czy orzeczenie powoduje konkretne skutki prawne w sferze działania władz. Jak zaznaczyła, wyrok dotyczy komercyjnego wspierania samobójstwa, natomiast toczące się przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym odrębne postępowanie w sprawie wolnego dostępu do środków farmakologicznych służących popełnieniu samobójstwa nadal trwa.

W 2017 roku niemiecki Federalny Trybunał Administracyjny orzekł, że "w skrajnie wyjątkowych sytuacjach" nie wolno uniemożliwiać chcącym umrzeć osobom dostępu do śmiertelnej dawki środków znieczulających. Jednak w roku 2018 ministerstwo zdrowia nakazało Federalnemu Instytutowi Leków i Produktów Medycznych odmowne załatwianie tego rodzaju wniosków od obywateli.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP