TVN24 | Świat

Sondaż przedwyborczy w Niemczech

TVN24 | Świat

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez niemiecką telewizję ZDF, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je Olaf Scholz z SPD. Wyborcy wskazali też koalicje, jakich życzyliby sobie w nowym parlamencie i najważniejsze problemy wymagające pilnego rozwiązania.

Sondaż przeprowadzony został 10 września przez Wyborczą Grupę Badawczą Politbarometr. Badanie przynosi odpowiedzi na pytania, kogo Niemcy chcieliby u władzy po 16 latach dominacji CDU/CSU i która partia zostanie najsilniejszą siłą polityczną w kraju. Zbadano także, z jakich koalicji powstanie nowy rząd i kto ma największe szanse na stanowisko szefa rządu. Sondaż wskazuje też, które tematy najbardziej nurtują obecnie niemieckich wyborców.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, głosy rozłożyłyby się następująco: Olaf Scholz (SPD) – zdobyłby 48 procent, Armin Laschet (CDU) – 21, Annalena Baerbock (Zieloni) – 16.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, na którą partię polityczną ankietowani oddaliby swój głos, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Unia CDU/CSU uzyskałaby 22 procent (-10,9 proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 roku), socjaldemokraci SPD: 25 proc. (+4,5 proc.), skrajna prawica AfD: 11 proc. (-1,6 proc.), FDP: 11 proc. (+0,3 proc.), Lewica: 6 proc. (-3,2 proc.), Zieloni: 17 proc. (+8,1 proc.).

Obecnie rządząca wielka koalicja Unii CDU/CSU z SPD nie miałaby większości rządowej, w tym celu potrzebne byłoby dołączenie FDP. Możliwa byłaby także koalicja większościowa, złożona z Unii, Zielonych i FDP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Najważniejsze problemy według wyborców

Koalicje, jakich życzyliby sobie wyborcy w nowym parlamencie, składałyby się z następujących układów partii: SPD i Zieloni (17 proc. ankietowanych), SPD, Zieloni i Lewica – 10 proc., CDU/CSU i SPD – 9 proc., CDU/CSU i FDP – 7 proc.

Problemy, które są obecnie dla niemieckich wyborców najważniejsze i wymagające najszybszego rozwiązania, to pandemia i zmiany klimatyczne. Zdecydowanie zwyciężyły w omawianym sondażu. Kwestia zmian klimatycznych uzyskała 43 proc. wskazań wyborców, pandemia – 30 proc., emerytury – 11 proc., sprawy migracji i uchodźców – 11 proc., kwestie społeczne – 10 proc., edukacja – 6 proc., sytuacja ekonomiczno-gospodarcza – 6 proc.

Wybory do Bundestagu odbędą się za dwa tygodnie – 26 września. "To może być najbardziej wyrównany wyścig od wielu lat" – komentuje ZDF.

Autor:mp

Źródło: PAP