Świat

SPD za "wielką koalicją"

Świat


Niemieccy socjaldemokraci zagłosowali za wejściem w koalicję z chadekami - poinformował w niedzielę przedstawiciel SPD. Decyzja członków partii otworzy drogę do "wielkiej koalicji" i zakończy kilkumiesięczną polityczną niepewność w Niemczech.

66,02 proc. głosujących w referendum członków partii niemieckich socjaldemokratów (SPD) opowiedziało się za nową koalicją z konserwatystami Angeli Merkel, usuwając ostatnią przeszkodę przed utworzeniem nowego rządu pięć miesięcy po wyborach parlamentarnych - ogłosił w niedzielę przedstawiciel SPD. Lider SPD Olaf Scholz powiedział, że poinformował już kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera o wynikach referendum.

Poinformował, że frekwencja w referendum była "bardzo, bardzo wysoka" po intensywnej kampanii wewnętrznej, w której prokoalicyjne przywództwo partii występowało przeciwko bardziej radykalnemu skrzydłu młodzieżowemu opowiadającemu się przeciwko wejściu do koalicji.

"Rząd zostanie szybko powołany"

Scholz zapowiedział, że socjaldemokraci przedstawią sześć nazwisk - trzech kobiet i trzech mężczyzn na stanowiska ministrów w nowym rządzie. Członek Chrześcijańskiej Demokracji (CDU) kanclerz Angeli Merkel Volker Bouffier z zadowoleniem przyjął wynik referendum wewnętrznego SPD, pisząc w mailu, że jest to dobre dla Niemców i dla przyszłości kraju. Dodał, że teraz rząd pod kierownictwem Merkel zostanie szybko powołany. Niemcy już od pięciu miesięcy zmagają się z utworzeniem rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów o koalicji z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

Autor: MR/tr / Źródło: PAP

Raporty: