Merkel, Seehofer, Schulz. Siedem godzin rozmów o koalicji


Liderzy partii chadeckich CDU i CSU oraz SPD postanowili w środę podczas ponad siedmiogodzinnych obrad w Berlinie, że rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicyjnego rządu potrwają niespełna tydzień i zakończą się 12 stycznia. Wyznaczono 15 bloków tematycznych, w tym problem migracji.

W spotkaniu w siedzibie Bundestagu uczestniczyli szefowie trzech ugrupowań: kanclerz Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) oraz Martin Schulz (SPD), a także przewodniczący klubów poselskich tych partii: Volker Kauder, Alexander Dobrindt i Andrea Nahles.

Partia Merkel chce szybkiej koalicji

Rozmowy sondażowe rozpoczną się 7 stycznia. Po ich zakończeniu gremia kierownicze ugrupowań ocenią ich wyniki i zdecydują o podjęciu konkretnych negocjacji bądź przerwaniu kontaktów. SPD wyznaczyła swój zjazd na 21 stycznia.

Uczestnicy spotkania ustalili 15 bloków tematycznych, które mają być przedmiotem dyskusji. Na pierwszym miejscu wymieniono podatki i finanse, a w dalszej kolejności - migrację i integrację, gospodarkę i politykę prorodzinną.

Chrześcijańscy demokraci naciskają na szybką finalizację rozmów i ponowne utworzenie koalicji z SPD. Koalicja CDU/CSU-SPD rządziła Niemcami przez ostatnie cztery lata.

SPD chciało do opozycji

W SPD istnieją silne opory przed kontynuowaniem sojuszu z Merkel. Część socjaldemokratów uważa, że ich partia straciła na współpracy rządowej z chadekami, a kontynuowanie koalicji może być gwoździem do trumny dla SPD.

Po wyborach 24 września socjaldemokraci zapowiadali początkowo przejście do opozycji w celu regeneracji sił po słabym wyniku wyborczym (20,5 procent). SPD podkreśla, że wynik rozmów o koalicji nie jest przesądzony. Socjaldemokraci rozważają też możliwość tolerowania rządu mniejszościowego Merkel bądź koalicję ograniczoną tylko do wybranych projektów. Merkel wyklucza inne warianty współpracy niż formalna koalicja.

Trzy miesiące, wciąż nie ma rządu

W wyborach parlamentarnych CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań - 32,9 procent. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych. Eksperci spodziewają się, że nowy rząd Merkel może powstać na początku kwietnia.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: