Świat

"SPD znalazła się w kłopotliwej sytuacji". Schulz u prezydenta

Świat


Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał w czwartek w Berlinie z szefem SPD Martinem Schulzem o sytuacji w kraju po zerwaniu rozmów o koalicji rządowej prowadzonych przez CDU, CSU, FDP i Zielonych. Steinmeier chce uniknąć przyspieszonych wyborów.

Nie podano żadnych szczegółów dotyczących trwającego ponad godzinę spotkania. Bezpośrednio po rozmowie Schulz udał się na posiedzenie władz SPD.

- Będziemy odpowiedzialnie i intensywnie omawiali sytuację - powiedziała Manuela Schwesig, premier Meklemburgi-Pomorza Przedniego. Zdaniem niemieckich mediów Steinmeier przekonywał Schulza do zmiany decyzji o przejściu do opozycji i podjęcia - mimo wcześniejszej odmowy - próby stworzenia koalicji z partiami chadeckimi CDU/CSU, co pozwoliłoby na uniknięcie ponownego głosowania. Prezydent jest tak jak Schulz socjaldemokratą, jednak na czas sprawowania funkcji państwowej zawiesił swoje członkostwo. Rozważana jest też możliwość tolerowania przez SPD mniejszościowego rządu Angeli Merkel - podało radio Deutschlandfunk. "SPD znalazła się w kłopotliwej sytuacji" - ocenia agencja dpa.

Załamanie rozmów

Chadecy i socjaldemokraci rządzili w Niemczech w minionych czterech latach. W wyborach parlamentarnych 24 września SPD poniosła dotkliwą porażkę, zdobywając jedynie 20,5 procent głosów.

Natychmiast po ogłoszeniu wyników, najgorszych dla SPD od początku RFN, Schulz zapowiedział przejście do opozycji. Schulz i inni politycy SPD wielokrotnie wykluczali w minionych tygodniach udział w rządzie. Rozmowy o utworzeniu rządu prowadził od ponad miesiąca blok partii chadeckich CDU/CSU oraz FDP i Zieloni. Na krótko przed ich zakończeniem, w nocy z niedzieli na poniedziałek, przedstawiciele FDP opuścili jednak salę obrad. Jak tłumaczył szef partii Christian Lindner, negocjatorom nie udało się doprowadzić do zbliżenia stanowisk. W tej sytuacji prezydent wezwał w poniedziałek polityków partii demokratycznych do wykazania większej gotowości do dialogu w celu utworzenia rządu i ostrzegł je, by nie unikały odpowiedzialności.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty: