Świat

Kryzys z uchodźcami ją wzmacnia. Merkel góruje nad Schulzem

Świat


16 punktów procentowych - o tyle wzrosła przewaga partii chadeckich CDU/CSU nad SPD - podał w środę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" prezentując najnowszy, czerwcowy sondaż instytutu Allensbach. Przewaga Angeli Merkel nad Martinem Schulzem jest jeszcze większa.

Gdyby wybory do Bundestagu odbywały się w najbliższą niedzielę, blok partii chadeckich CDU i CSU uzyskałby 40 procent głosów, a ich największy rywal, SPD - 24 procent.

Gdyby wyborcy mogli wybrać kanclerza w bezpośrednim głosowaniu, to 45 procent wskazałoby na Merkel, a 20 procent na Schulza. Cztery miesiące temu stosunek sił był odwrotny: za kandydatem SPD na kanclerza opowiadało się 39 procent, a za urzędującą szefową rządu tylko 26 procent.

Stały spadek SPD

Analizując wyniki ankiety, Renate Koecher z instytutu Allensbach wskazuje na stały spadek poparcia dla SPD po chwilowym wzroście notowań spowodowanym nominacją Schulza w styczniu na kandydata i szefa partii. W marcu na socjaldemokratów chciało głosować 33 procent, w maju 26 procent, a w czerwcu zanotowano kolejny spadek.

Na kłopoty z uchodźcami? Partia Merkel

Zdaniem Koecher obecna sytuacja polityczna sprzyja Merkel dysponującej dużym doświadczeniem. Chrześcijańscy demokraci uważani są przez wyborców za partię potrafiącą najlepiej rozwiązać kryzys uchodźczy oraz zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, a podnoszone przez SPD hasło sprawiedliwości społecznej ma "ograniczony wpływ" na preferencje wyborców.

Wynik wyborów nie jest jeszcze przesądzony, jednak w porównaniu do początku roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Bardziej prawdopodobne niż kontynuacja obecnej koalicji CDU/CSU z SPD jest rząd chadeków z liberalną FDP, którą w najnowszym sondażu poparło 10,5 procent ankietowanych - czytamy w omówieniu sondażu.

Taka koalicja rządziła Niemcami wielokrotnie, a ostatnio w latach 2009-2013.

Wrześniowe wybory

Z ankiety instytutu Allensbach wynika, że Lewica może liczyć na 8,5 procent głosów, Zieloni na 7 procent, a eurosceptyczna i antyislamska Alternatywa dla Niemiec na 6,5 procent.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: