Świat

Przewodniczący Bundestagu: parlament i komisaryczny rząd działają

Świat


Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble zapewnił we wtorek w parlamencie, że fiasko rozmów o koalicji rządowej jest dla Niemiec poważnym sprawdzianem, nie oznacza jednak kryzysu państwa. Zaapelował o okazanie podczas negocjacji gotowości do kompromisu.

- Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za nasz kraj i nie tylko za nasz kraj - powiedział Schaeuble, otwierając pierwsze robocze posiedzenie wybranego dwa miesiące temu niemieckiego parlamentu.

Być "odpowiedzialnym" wobec obywateli

- Europie potrzebne są zdolne do działania Niemcy. Reakcje za granicą pokazują: Europa oraz wiele krajów na świecie czekają na nas - kontynuował szef parlamentu. - Tak jak my potrzebujemy silnych partnerów, tak samo nasi sąsiedzi chcą mieć solidnego partnera w Niemczech - podkreślił polityk CDU.

- W wyborach naród podjął decyzję (o składzie parlamentu), jako wybrani musimy się z tym wynikiem obchodzić w sposób odpowiedzialny - kontynuował. Zaznaczył, że partie powinny kierować się nie tylko swoimi programami, lecz także obowiązkiem stworzenia większości zdolnej do utworzenia rządu. - To jasne, że konieczny jest rząd - podkreślił.

- Zadanie, przed którym stoimy, jest trudne, lecz możliwe do rozwiązania - powiedział Schaeuble.

Jego zdaniem kompromisy, w tym odejście od niektórych punktów własnego programu, nie są oznaką słabości, lecz przejawem politycznej mądrości.

Wezwanie Steinmeiera

Schaeuble zwrócił uwagę, że w Niemczech istnieje sprawujący komisarycznie swoje obowiązki rząd oraz zdolny do działania parlament.

Szef parlamentu poparł stanowisko prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, który w poniedziałek wezwał niemieckie partie do ponownego podjęcia rozmów o rządzie i zasygnalizował swój sceptycyzm wobec rozpisania nowych wyborów.

Steinmeier spotka się w ciągu dnia z przedstawicielami FDP i Zielonych.

FDP zerwała w nocy z niedzieli na poniedziałek prowadzone od ponad miesiąca przez CDU, CSU, FDP i Zielonych rozmowy sondażowe o powołaniu koalicyjnego rządu. Szef FDP Christian Lindner argumentował wyjście z rozmów utrzymującymi się różnicami stanowisk oraz brakiem zaufania do pozostałych uczestników.

Wybrany 24 września Bundestag ukonstytuował się 24 października, jednak ze względu na brak rządu prowadzi działalność w ograniczonym zakresie. Nadal nie powołano komisji parlamentarnych, gdyż ich skład zależy od składu ministerstw.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: