Socjaldemokraci wciąż na prowadzeniu. Zieloni tracą. Sondaż przed niemieckimi wyborami

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP

Do wyborów parlamentarnych w Niemczech pozostało dziewięć dni. W najnowszym sondażu prowadzi socjaldemokratyczna SPD z 25-procentowym poparciem. O trzy punkty procentowe mniej mają chadecy CDU/CSU. 38 procent wyborców wciąż nie wie na kogo zagłosuje.

Według opublikowanego w piątek sondażu "Politbarometer" zleconego przez telewizję ZDF poparcie dla bloku CDU/CSU, podobnie jak w poprzednich dwóch tygodniach, utrzymuje się na poziomie 22 procent. SPD nadal prowadzi z niezmienionym wynikiem 25 procent. Zieloni tracą jeden punkt procentowy i mają 16 procent poparcia.

Nie ma zmian w poparciu dla innych partii: liberalna FDP i prawicowo-populistyczna AfD utrzymują się na poziomie 11 procent, a partia Lewicy na poziomie 6 procent.

Pozostałe partie uzyskały łącznie 10 procent poparcia, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż tydzień temu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według badania 38 procent wyborców nie jest jeszcze zdecydowanych, na kogo lub czy w ogóle chce głosować w wyborach 26 września.

W badaniu poparcia dla kandydatów na kanclerza Olaf Scholz z SPD nadal wyraźnie wyprzedza swoich konkurentów. Według "Politbarometru" 48 procent wyborców chciałoby, aby to on objął ten urząd. Za kandydaturą Armina Lascheta (CDU) opowiada się 22 procent (plus jeden), a za Annaleną Baerbock (Zieloni) - 15 procent (minus jeden).

Kanclerze NiemiecPAP/dpa

Autor:tas, karol

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości