TVN24 | Świat

Trwa gaszenie pożaru pod Berlinem, akcję utrudniają niewybuchy z II wojny światowej

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP
Trwa gaszenie pożaru w lesie Grunewald,
Trwa gaszenie pożaru w lesie Grunewald,ENEX
wideo 2/2
ENEXTrwa gaszenie pożaru w lesie Grunewald,

Gaszenie trwającego od czwartku rano pożaru w podberlińskim lesie Grunewald strażacy określają mianem "najniebezpieczniej operacji od czasu wojny". Nagrzana ziemia osiąga tam miejscami 700 stopni Celsjusza, pobliskie drogi i linie kolejowe pozostają zamknięte.

Ponad dobę po wybuchu pożaru w położonym na obrzeżach Berlina lesie Grunewald nadal trwają prace gaśnicze. Okoliczne drogi oraz pociągi regionalne i dalekobieżne nadal nie kursują lub są przekierowywane na inne trasy.

Do pożaru doszło po eksplozji w składzie materiałów wybuchowych w Berlinie.

Trwa gaszenie pożaru w lesie GrunewaldPAP/EPA/FILIP SINGER

Niewybuchy utrudniają akcje gaśniczą

Działania służb ratunkowych znacznie utrudniają znajdujące się na terenie lasu niewybuchy z czasów II wojny światowej, miało miejsce już kilka detonacji. Akcję ratowniczą wspomaga Bundeswehra ze specjalistycznym sprzętem.

Największy problem stanowi nadal miejsce wybuchu pożaru – skład materiałów wybuchowych, gdzie nastąpiła początkowa eksplozja, która wywołała pożar.

Trwa gaszenie pożaru w lesie GrunewaldPAP/EPA/FILIP SINGER

Dwie bomby z czasów wojny były zbyt gorące i trzeba było je schłodzić

- Chociaż udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, nadal nie jest jasne, kiedy samo miejsce i przechowywane tam materiały wybuchowe nie będą już stanowić zagrożenia. Do ugaszenia zostało kilka pomniejszych pożarów na terenie Grunewald, dodatkowo miejscami ziemia nagrzała się tam do 700 stopni Celsjusza od otwartego ognia – poinformował rzecznik policji Thilo Cablitz. - Znajdujące się tam dwie bomby z czasów wojny były zbyt gorące i trzeba było je schłodzić - dodał.

Promień zabezpieczonego przez straż niebezpiecznego obszaru, objętego ograniczeniami, wynosi obecnie kilometr. "Tylko wtedy, gdy ochłodzenie się powiedzie, a tym samym zmniejszy się niebezpieczeństwo, obszar ten będzie można zmniejszyć do promienia 600 metrów. Dopiero to pozwoli na ponowne otwarcie autostrady i linii kolejowych. Nie wiemy dokładnie, kiedy to nastąpi" – przekazał rzecznik policji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FILIP SINGER

Pozostałe wiadomości