Świat

Polityk SPD o koalicji: ostatnie sporne punkty, w poniedziałek porozumienie

Świat


Polityk SPD Heiko Maas jest przekonany, że w poniedziałek zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie utworzenia w Niemczech koalicji rządowej. - Do uzgodnienia pozostały ostatnie sporne punkty - powiedział Maas w telewizji ARD.

Maas, który jest także federalnym ministrem sprawiedliwości, uważa, że rozmowy koalicyjne zakończą się powodzeniem w poniedziałek.

Te "ostatnie sporne punkty" w rozmowach koalicyjnych między SPD a chadeckim blokiem CDU/CSU to kwestie, które szczególnie - jak podkreśla niemiecka agencja dpa - leżą socjaldemokratom na sercu: służby zdrowia i czasowych umów o pracę.

W niedzielę udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wydatków na rozbudowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. CDU/CSU i SPD chcą na ten cel przeznaczyć do 12 miliardów euro - poinformował wcześniej sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil.

Kilka dni negocjacji

W toczących się od 26 stycznia negocjacjach ustalenia zapadły w następujących dziedzinach:

- mieszkalnictwo (między innymi ograniczenia wzrostu cen wynajmu, budowa mieszkań socjalnych), rolnictwo,

- cele klimatyczne i energetyka (między innymi plan stopniowego zmniejszania produkcji energii z węgla),

- emerytury, migracja, ustawowe ubezpieczenie zdrowotne (zrównanie składek od pracowników i pracodawców),

- opieka pielęgniarska, rynek pracy, zasiłki rodzinne (wzrost o 25 euro miesięcznie na dziecko), pakiet dla kolei, edukacja, finanse, bezpieczeństwo, obrona i inne.

CDU/CSU i SPD liczyły wstępnie na osiągnięcie porozumienia do 3-4 lutego, ale założyły dwa dni rezerwy, gdyby negocjacje miały się przeciągnąć.

Cztery miesiące po wyborach

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU (32,9 procent), jak i SPD (20,5 procent) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

W niedzielę rano Angela Merkel powiedziała, że rozmowy koalicyjne z SPD są twarde i jeszcze nie wiadomo, kiedy się zakończą

Autor: TG//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 4.0 | Raimond Spekking

Tagi:
Raporty: