"Zachęci do większego zastanowienia się nad cierpieniem Polaków". Pomnik ma stanąć w Berlinie

[object Object]
Poparcie w Bundestagu dla budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej TVN24 BiS
wideo 2/24

Pomnik polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej mógłby wskazywać na wspólną przyszłość obu narodów - ocenił przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble, który poparł propozycję budowy monumentu w centrum Berlina. Za takim upamiętnieniem opowiedziało się też około 240 deputowanych do niemieckiego parlamentu.

"Taki pomnik zachęci do większego zastanowienia się nad cierpieniem Polaków pod niemiecką okupacją i narodowosocjalistycznym terrorem" - oznajmił Schaeuble w rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung", która ukazała się we wtorek. Jej fragmenty zostały opublikowane przez agencję dpa w poniedziałek wieczorem.

Wzniesienie takiego pomnika mogłoby się przyczynić do "lepszego zrozumienia punktu widzenia naszych sąsiadów na dzisiejsze wyzwania w Europie, który jest współtworzony przez tamte doświadczenia" - powiedział przewodniczący Bundestagu.

Zdaniem Schaeublego miejsce pamięci ma "wskazywać na wspólną przyszłość obu narodów".

Propozycja miejsca i poparcie 240 deputowanych

Podczas wizyty w Warszawie z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szef niemieckiej dyplomacji także opowiedział się za "od dawna oczekiwaną inicjatywą" ku czci polskich ofiar wojny i okupacji.

W Bundestagu za projektem opowiada się obecnie około 240 deputowanych wszystkich frakcji poza deputowanymi narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Florian Mausbach, emerytowany szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego, który w 2017 roku wystąpił z pomysłem budowy pomnika, zaproponował dla niego konkretną lokalizację - w symbolicznym miejscu na placu Askańskim (Askanischer Platz) w centrum Berlina, nieopodal ruin zburzonego w czasie wojny dworca kolejowego.

Askanischer Platz w centrum Berlina, widok na dworzec kolejowy (fotografia z około 1910 roku)Waldemar Titzenthaler/Wikiepdia
Askanischer Platz w Berlinie Google Maps

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: