Ostatni podcast kanclerz Merkel: potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Angela Merkel, którą w przyszłym tygodniu na stanowisku kanclerza Niemiec zastąpi Olaf Scholz, zaapelowała w sobotę do mieszkańców RFN, aby nie lekceważyli pandemii COVID-19. - Potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa - powiedziała Merkel w swym ostatnim podcaście.

Kanclerz przypomniała, że pierwszy raz zwróciła się tą drogą do obywateli ponad 15 lat temu. - W tamtym czasie było to dość nowatorskie, by szef rządu zwracał się do opinii publicznej w tak bezpośredni sposób za pośrednictwem sieci. I trudno mi było uwierzyć, gdy ktoś teraz obliczył, że od tego czasu dodano ponad 600 odcinków - powiedziała Merkel.

- Pierwszy podcast, który dobrze pamiętam, odbył się w czerwcu 2006 roku na krótko przed rozpoczęciem mistrzostw świata (w piłce nożnej - red.) w Niemczech. Moje ówczesne życzenie, aby mistrzostwa świata były również wielką imprezą poza stadionami, spełniło się z nawiązką (...) - wspominała kanclerz.

- Zawsze postrzegałam podcast jako sposób na mówienie wam bezpośrednio o sprawach, które są bliskie mojemu sercu. O wielkich sprawach polityki rządowej, oczywiście, ale często także o sprawach, które moim zdaniem nie zawsze zwracają uwagę, na którą zasługują, a którymi mogłabym was zainteresować - podkreśliła Merkel w swoim wystąpieniu. - Dlatego pozwólcie, że dziś po raz ostatni powiem o tym, co jest dla mnie najważniejsze w tych dniach - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel o pandemii

Merkel mówiła dalej o głównym obecnie temacie w Niemczech - pandemii. - Znajdujemy się w środku czwartej fali pandemii, w bardzo poważnej sytuacji, w niektórych częściach naszego kraju można ją nazwać wręcz dramatyczną - oceniła kanclerz. Przepełnione oddziały intensywnej terapii, krytycznie chorzy pacjenci, którzy muszą lecieć przez całe Niemcy, aby otrzymać potrzebną im opiekę - a obecnie, dzień po dniu, tak przerażająco wysoka liczba osób, którym wirus odebrał życie - powiedziała.

Kanclerz zwróciła uwagę, że "jest to o tyle gorzkie, że można było tego uniknąć". - Dzięki skutecznym i bezpiecznym szczepionkom mamy klucz do sukcesu. Dlatego jeszcze raz apeluję do was: potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa. Zwłaszcza nowy wariant omikron wydaje się być jeszcze bardziej zaraźliwy niż poprzednie - mówiła.

- Zaszczepcie się - zaapelowała Merkel. Dodała, że "każde szczepienie jest pomocne, daje osobie zaszczepionej bezpieczeństwo, a przynajmniej doskonałą ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. A najwyższy możliwy wskaźnik szczepień pomoże nam wszystkim, krajowi, pozostawić tę pandemię za sobą".

Merkel: przed nami kolejne trudne tygodnie

Merkel mówiła, że "przed nami kolejne trudne tygodnie, które możemy pokonać tylko wspólnym wysiłkiem". - Mam szczerą nadzieję, że razem odniesiemy sukces. Życzę wam wszystkiego najlepszego, przede wszystkim oczywiście zdrowia i mimo wszystko refleksyjnego okresu Adwentu i Wesołych Świąt - dodała.

- A ja mówię: dziękuję - tymi słowami ustępująca kanclerz pożegnała się z widzami swojego podcastu po 16 latach rządzenia w Niemczech.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP