Świat

Uciekinierzy zaleją Niemcy. Berlin spodziewa się aż 750 tys. imigrantów w tym roku

Świat

Imigranci wyzwaniem dla Unii Europejskiej i Polski
TVN24 BiSEmigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki próbują dostać się do pociągu jadącego z Macedonii do Serbii. Wielu z nich chce dotrzeć do Niemiec

Niemiecki rząd spodziewa się, że w 2015 roku do RFN może przyjechać aż 750 tys. uchodźców - podał we wtorek "Handelsblatt". Dotychczas władze Niemiec szacowały liczbę uciekinierów w tym roku na 450 tysięcy. MSW przedstawi oficjalną prognozę w środę.

W zeszłym roku wnioski o azyl w Niemczech złożyło ponad 200 tys. imigrantów.

Imigranci coraz częściej ofiarami przemocy

Kanclerz Angela Merkel zwołała na 9 września spotkanie rządu federalnego i władz 16 krajów związkowych. Jednym z tematów ma być podział kosztów związanych z opieką nad uchodźcami. Landy domagają się od rządu większych dotacji. Ze względu na brak odpowiednich pomieszczeń uciekinierzy lokowani są w namiotach, salach gimnastycznych i szkolnych czy też w opuszczonych halach fabrycznych.

W pierwszej połowie tego roku w Niemczech doszło do ponad 200 ataków na ośrodki dla uchodźców, niemal tyle samo co w całym ubiegłym roku. W lipcu nieznani sprawcy podłożyli ogień w ośrodkach dla uciekinierów w Remchingen w Badenii-Wirtembergii oraz w Reichertshofen w Bawarii. W czerwcu do podpaleń doszło m.in. w Lubece na północy kraju oraz w Miśni w Saksonii. Przed ośrodkami organizowane są pikiety i demonstracje.

Niemcy domagają się, aby inne kraje UE włączyły się do akcji przyjmowania uchodźców i krytykuje państwa, które odmawiają ich przyjęcia.

Autor: adso//gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: