Minister obrony Niemiec: Kijów otrzyma Leopardy 2 do końca "pierwszego kwartału"

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Kijów otrzyma niemieckie czołgi Leopard 2 do "końca pierwszego kwartału" - poinformował minister obrony RFN Boris Pistorius. Jak stwierdził, zgodnie z jego wiedzą stanie się to "w odpowiednim czasie".

Pistorius poinformował o tym w trakcie wizytacji wojsk w Saksonii-Anhalcie. Zapytany, czy to wystarczający czas, aby udało się wzmocnić ukraińską armię przed spodziewaną rosyjską ofensywą wiosenną, minister stwierdził, że zgodnie z jego wiedzą stanie się to "w odpowiednim czasie".

W środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz po wielu wahaniach obiecał Ukrainie dostawę czołgów Leopard 2. W pierwszej kolejności Kijów otrzyma 14 Leopardów z zasobów Bundeswehry. Według zapowiedzi rządu federalnego, celem jest "utworzenie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy" przy udziale krajów partnerskich. Docelowo miałoby to być 80-90 czołgów.

Wizyta na poligonie

W czwartek, tydzień po swojej nominacji na urząd ministra obrony, Pistorius odwiedził żołnierzy Bundeswehry na poligonie Altengrabow koło Magdeburga. Celem wizyty był przegląd "wyszkolenia strzeleckiego i bojowego" logistyków bazy sił zbrojnych oraz pododdziałów pancernych – poinformował portal dziennika "Welt".

Pistorius, wcześniej minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii, został zaprzysiężony na nowego szefa resortu obrony Niemiec po rezygnacji Christine Lambrecht. "Ze względu na militarne wsparcie dla Ukrainy i planowane wzmocnienie Bundeswehry jego resort pełni kluczową rolę w rządzie federalnym" – podkreślił "Welt".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości