Minister obrony Niemiec: 100 miliardów euro to za mało na potrzeby Bundeswehry

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Specjalny fundusz dla Bundeswehry w wysokości 100 miliardów euro może być zbyt mały, aby doprowadzić ją do odpowiedniego stanu - ocenia nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Braki w wyposażeniu są zbyt duże - przyznaje w piątkowym wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Potwierdził także, że Niemcy nie wykonają kolejnego kroku i nie przekażą Ukrainie samolotów bojowych.

Jak przypomina "Sueddeutsche Zeitung", Boris Pistorius pierwszego dnia swojej pracy na stanowisku ministra obrony spotkał się w Berlinie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Przyznał, że w rozmowie poruszona została kwestia dostawy Leopardów na Ukrainę, ale obyło się "bez kłótni ani dysonansu".

- Wyjaśniłem stanowisko kanclerza w tej sprawie. Spotkanie w Ramstein odbyło się już następnego dnia - zaznaczył Pistorius. Podkreślił, że stanowisko kanclerza zakładało skoordynowanie całej procedury z USA. W efekcie Niemcy i USA zgodziły się na wysłanie czołgów Ukrainie, ale to jeszcze "nie czas na wiwaty".

- To bardzo poważna decyzja, która oczywiście ma też wpływ na Bundeswehrę - przyznał minister. - Nie wszyscy w Niemczech są entuzjastycznie nastawieni do dostaw czołgów bojowych. Połowa Niemców martwi się tym, a druga połowa przyjmuje z zadowoleniem. Troska ta musi znaleźć odzwierciedlenie w procesach decyzyjnych rządu federalnego - zaznaczył.

Wysłanie samolotów bojowych "nie wchodzi w grę"

Pistorius przypomniał też, że ważną kwestią pozostaje jedność sojuszników. - Konferencja w Ramstein pokazała, że wśród aliantów nie było zgody. USA to nasz najważniejszy partner. Podejmując tę historyczną decyzję, potrzebowaliśmy porozumienia transatlantyckiego. Jednak teraz mamy sygnał dla Rosji: ważne decyzje zostaną podjęte w transatlantyckiej solidarności - dodał.

Leopard 2A7V należący do BundeswehryBundeswehr / Marco Dorow

Zgodnie z prawem międzynarodowym dostawa Leopardów Ukrainie nie czyni z Niemiec strony w wojnie - podkreślił minister, dodając jednak, że "Putin niespecjalnie interesuje się prawem międzynarodowym". - Ale wysyłamy wyraźny, zdecydowany sygnał. Czyniąc to, nie naruszyliśmy granic Federacji Rosyjskiej. Nie jesteśmy aktywną stroną wojenną i tak pozostanie - wyjaśnił Pistorius.

Dodał też, że wysłanie samolotów bojowych - o co apeluje strona ukraińska - "nie wchodzi w grę". - Samoloty myśliwskie są znacznie bardziej złożonymi systemami, niż czołgi. Mają też zupełnie inny zasięg i siłę rażenia. To byłoby przekroczenie granic, przed którymi obecnie ostrzegam - podkreślił minister.

Bundeswehra wymaga doposażenia

Jego zdaniem Bundeswehra cały czas wymaga doposażenia. - Jeśli decydujemy się wesprzeć Ukrainę, nie możemy tego robić połowicznie. Ponieważ nie możemy szybko zamówić nowego sprzętu, musimy skorzystać z własnego magazynu - powiedział.

- W przyszłym tygodniu odbędę rozmowy z przemysłem zbrojeniowym. Ale jak powiedziałem: czołgi nie czekają gdzieś na półce, gotowe do zabrania. A amunicja nie rośnie na drzewach, czekając na zbiory. W przemyśle zbrojeniowym sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Ale będziemy pracować nad wypełnieniem tych luk. Musimy być szybsi w zamówieniach - wyjaśnił Pistorius.

Potwierdził także, że 14 czołgów Leopard 2 A6, które już wkrótce trafią na Ukrainę, będą pochodzić z zasobów Bundeswehry. Nie wykluczył kolejnych dostaw czołgów, ale podkreślił przy tym, że Bundeswehra "dociera do granic" obecnych możliwości. - Mamy też inne zobowiązania, na przykład wobec sił interwencyjnych NATO - zaznaczył.

Pistorius: 100 miliardów euro na Bundeswehrę nie wystarczy

Pistorius dodał też, że "Niemcy nie będą w stanie zaspokoić zapotrzebowania w krótkim okresie". - W perspektywie średnio- i długoterminowej musimy zbudować w Europie przemysł zbrojeniowy, który będzie w stanie to zrobić. I powinniśmy przejść do znormalizowanych systemów uzbrojenia w Europie. W przyszłym tygodniu będę dyskutował o tym z przemysłem obronnym - poinformował.

Jak przyznał minister, 100-miliardowy fundusz specjalny nie wystarczy na amunicję, uzbrojenie i logistykę. - Specjalny fundusz ma na celu zmniejszenie fali podczas zakupu nowych systemów. Wiele rzeczy jest niedokończonych, wiele jest do nadrobienia - dodał i podkreślił, że "100 miliardów euro nie wystarczy".

- Z każdym nowym systemem pojawiają się nowe koszty jego utrzymania. Z każdym nowym sprzętem pojawiają się nowe i wyższe koszty eksploatacji - stwierdził Pistorius.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości