Gwałtowny wzrost liczby wniosków o azyl w Niemczech

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Rosnąca presja migracyjna na granicy z Niemcami
Rosnąca presja migracyjna na granicy z Niemcami
TVN24
TVN24Rosnąca presja migracyjna na granicy z Niemcami

W Niemczech gwałtownie wzrosła liczba wniosków o azyl. Jak poinformował "Die Welt", w listopadzie złożono 16 520 wniosków wstępnych. Dziennik zwrócił uwagę, że latem do dotychczasowych nielegalnych szlaków migracyjnych doszedł nowy, prowadzący przez Białoruś i Polskę.

Według statystyk federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) 16 520 złożonych wniosków wstępnych to najwyższa wartość od sierpnia 2017 roku (16 633 wniosków). Wcześniej podobnie było tylko w marcu 2017 roku i podczas kryzysu migracyjnego między październikiem 2014 roku a grudniem 2016 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Także po rekordowych latach 2014-2017 imigracja azylowa do Niemiec utrzymywała się na wysokim poziomie. W każdym z kolejnych lat, nawet w pandemicznym roku 2020, przekraczano granicę 100 tysięcy wniosków.

Granica niemiecka Shutterstock

"Niektórym migrantom uda się prawdopodobnie przedostać do kraju niepostrzeżenie"

Latem do dotychczasowych nielegalnych szlaków migracyjnych przez Hiszpanię, Grecję i Włochy doszedł nowy szlak, prowadzący przez Białoruś i Polskę. "To jeden z powodów ponownego wzrostu liczby wniosków o azyl" – podkreślił "Die Welt".

Od sierpnia policja federalna zarejestrowała ponad 10 500 "nieautoryzowanych wjazdów, mających związek z Białorusią, obecnie z tendencją spadkową". Od sierpnia (474) do września (1903) i października (5285) ruch na tej trasie rozwijał się szybko. W listopadzie z kierunku białoruskiego przybyło, według policji federalnej, 2 849 osób. "Oprócz tej liczby osób ujawnionych na granicy, niektórym migrantom uda się prawdopodobnie przedostać do kraju niepostrzeżenie" – zauważył "Die Welt'.

Według szacunków służb bezpieczeństwa, osoby dostające się przez Białoruś najczęściej ubiegają się o azyl właśnie w Niemczech, ale niektórzy przenoszą się np. do Holandii lub Francji.

Polsko-niemiecka granicaShutterstock

"Granica niemiecko-polska to wewnętrzna granica Schengen, którą można przekroczyć w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu" - dodała policja federalna. "Odmowy byłyby prawnie dopuszczalne tylko w przypadku, gdyby tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych zostało zgłoszone Komisji Europejskiej. Tak nie dzieje się w przypadku granicy polsko-niemieckiej".

Ponadto coraz częściej o azyl w Niemczech ubiegają się uchodźcy, przebywający w Grecji. W tym roku do końca października było takich przypadków już 13 700 – poinformował BAMF.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości