Media: minister obrony Christine Lambrecht chce podać się do dymisji

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Christine Lambrecht w Neuburg an der Donau (nagranie z lipca 2022 roku)
Christine Lambrecht w Neuburg an der Donau (nagranie z lipca 2022 roku)
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersChristine Lambrecht w Neuburg an der Donau (nagranie z lipca 2022 roku)

Niemiecka minister obrony chce złożyć rezygnację ze stanowiska. Christine Lambrecht (SPD) ma podać się do dymisji w przyszłym tygodniu – informuje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ), powołując się na otoczenie minister. Wcześniej informacje o planowanej rezygnacji Lambrecht podał portal dziennika "Bild".

Jak podkreśla "Bild", inicjatywa miała wyjść od Lambrecht, a nie od kanclerza Olafa Scholza. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ma nastąpić rezygnacja, ale kwestia następcy "jest już przedmiotem wewnętrznych dyskusji".

"SZ" dodał, że Lambrecht poinformowała już o swojej decyzji kanclerza Olafa Scholza. Byłaby to druga rezygnacja w jego gabinecie - po odejściu minister rodziny Anne Spiegel w kwietniu 2022 roku.

Opozycja chce odwołania minister obrony

Opozycyjne partie CSU i CDU wezwały Scholza do natychmiastowego odwołania minister. Jednak kanclerz, za pośrednictwem zastępcy rzecznika rządu Wolfganga Buechnera, zapewnił o "bezwarunkowym zaufaniu" do minister obrony.

Lambrecht została niedawno po raz kolejny poddana mocnej krytyce. Tym razem dotyczyło to filmu opublikowanego w mediach społecznościowych, w którym minister wysłała sylwestrowe życzenia wideo nagrane na tle petard w Berlinie.

Zbliżającą się rezygnację ze stanowiska poprzedziła "bezprecedensowa seria niepowodzeń", z których ostatnim szeroko opisywanym przez media było opublikowane w sylwestra w mediach społecznościowych nagranie - pisze "Bild". Dodaje, że była to "żenująca przemowa na tle noworocznych fajerwerków".

"Noworoczne wideo to jedna z wielu wpadek minister z SPD" – zauważa "SZ", podkreślając, że "zdaniem wielu obserwatorów Lambrecht wydawała się przytłoczona swoim stanowiskiem i tak naprawdę nigdy nie chciała zostać ministrem obrony". Lambrecht kilkukrotnie, pytana przez media, przyznawała też, że nie zna stopni wojskowych Bundeswehry.

Większość Niemców chce dymisji Lambrecht

Jak informuje "SZ", w piątek w południe Lambrecht była jeszcze obecna na posiedzeniu grupy parlamentarnej SPD w Bundestagu. "Podczas, gdy posłowie Bundestagu przygotowywali się do wspólnego zdjęcia, ona siedziała z boku ze współpracownikiem i radziła się go" – dodaje "SZ".

"Nikt w SPD nie odważył się otwarcie zbuntować, ale kilku posłów wyraziło zdziwienie serią błędów minister. Wielu w partii uważa, że jej autorytet jest na tyle nadszarpnięty, że nie pozwala jej to na dalsze zajmowanie się realizacją przełomowych projektów w Bundeswehrze" – komentuje dziennik.

Scholz jeszcze w grudniu w wywiadzie dla "SZ" przekonywał, że Lambrecht jest "ministrem obrony pierwszej klasy".

Sondaże pokazują, że większość Niemców nie chce, by Lambrecht była ministrem obrony. Za jej dymisją opowiedziało się aż 77 proc. ankietowanych w reprezentatywnym badaniu, przeprowadzonym przez instytut badania opinii Civey dla portalu informacyjnego t-online. Jedynie 13 proc. było zdania, że minister powinna pozostać na stanowisku, a 10 proc. było niezdecydowanych.

Za potencjalne następczynie minister Lambrecht uznawane są Siemtje Moeller - sekretarz stanu ministerstwa obrony oraz Eva Hoegl – pełnomocniczka Bundestagu ds. obronności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości