TVN24 | Świat

Kardynał Koch: patriarcha Cyryl dopuszcza się herezji

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Niemiecki kardynał Kurt Koch w wywiadzie dla gazety "Tagespost" skrytykował patriarchę Cyryla za legitymizowanie wojny na Ukrainie. Kardynał stwierdził, że ponowne spotkanie papieża z głową rosyjskiego prawosławia nie wchodzi w rachubę.

Kardynał Koch, który jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przypomina, że w wojnie Rosji z Ukrainą "giną również prawosławni chrześcijanie Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, a ich kościoły są niszczone".

Zdaniem Kocha "pseudoreligijne uzasadnienie wojny przez patriarchę Cyryla musi wstrząsnąć każdym ekumenicznym sercem". "W ujęciu chrześcijańskim nie można usprawiedliwiać wojny napastniczej, co najwyżej, w określonych warunkach, obronę przed niesprawiedliwym agresorem" - zauważył.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi CyrylGetty Images

Kardynał wyklucza możliwość spotkania papieża z Cyrylem

Bagatelizowanie brutalnej agresji Putina jako "operacji specjalnej" było nadużyciem języka - powiedział. - Muszę to potępić jako stanowisko absolutnie niemożliwe - powiedział Koch.

Kardynał określa jako herezję to, "że patriarcha ośmiela się legitymizować brutalną i absurdalną wojnę na Ukrainie z powodów pseudoreligijnych".

Wobec stanowiska Cyryla w tej wojnie kardynał Koch uważa, że ponowne spotkanie papieża z głową rosyjskiego prawosławia nie wchodzi w rachubę. Wyjaśnił, że takie spotkanie "byłoby narażone na poważne nieporozumienia". - Mogłoby to bowiem zostać źle zrozumiane jako poparcie papieża dla stanowiska patriarchy, co bardzo zaszkodziłoby autorytetowi moralnemu papieża – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości