TVN24 | Świat

"Dla rządu federalnego ważna jest ochrona praworządności w każdym miejscu". Kanclerz Niemiec z apelem

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec wzywa do zaprzestania przemocy w Kazachstanie. Olaf Scholz oświadczył, że Niemcy zgadzają się z Unią Europejską i wieloma innymi krajami na świecie, które mówią, aby "wrócić do pokojowego rozwoju kraju".

W związku z zamieszkami w Kazachstanie Scholz wezwał do zaprzestania przemocy. - Oczywiście dotyczy to również tego, że nie powinno się stosować przemocy wobec obywateli - podkreślił w piątek w Berlinie szef niemieckiego rządu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Scholz oświadczył, że Niemcy zgadzają się z Unią Europejską i wieloma innymi krajami na świecie, które mówią: "Proszę, wróćcie do pokojowego rozwoju kraju". Dla rządu federalnego ważna jest ochrona praworządności w każdym miejscu - oznajmił.

Gwałtowne protesty w Kazachstanie

Zamieszki w tej byłej republice radzieckiej wybuchły wskutek niezadowolenia mieszkańców z powodu wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych. Doprowadziło to do gwałtownych protestów przeciwko władzy.

W odpowiedzi prezydent Kasym-Żomart Tokajew zdymisjonował rząd i wprowadził stan wyjątkowy. Na jego prośbę interweniował dowodzony przez Rosję regionalny sojusz wojskowy ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). W piątek Tokajew wydał rozkaz strzelania do demonstrantów bez ostrzeżenia.

Protesty w KazachstaniePAP/Reuters

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: