TVN24 | Świat

Z policyjnej bazy wyciekły adresy, neonaziści zaczęli wysyłać pogróżki

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Ekstremiści chcieli założyć partię neonazistowską. Nagranie włoskiej policji z przeszukania
Polizia di StatoEkstremiści chcieli założyć partię neonazistowską. Nagranie włoskiej policji z przeszukania

Udo Muench, szef heskiej policji, podał się do dymisji. Powodem jest afera dotycząca możliwych powiązań policjantów z neonazistami, którzy grozili lewicowym działaczom śmiercią. Adresy osób zastraszanych wyciekły z policyjnych komputerów.

Jak pisze Deutsche Welle, dowództwo policji w niemieckiej Hesji od tygodni wiedziało, że z komputera służbowego policji w Wiesbaden dokonano wyszukania w bazie danych adresu i danych osobowych Janiny Wissler, przewodniczącej klubu poselskiego Lewicy w heskim parlamencie. Niedługo później polityk zaczęła otrzymywać listy i e-maile z pogróżkami podpisane "NSU 2.0".

NSU, czyli Podziemie Narodowosocjalistyczne, to neonazistowska organizacja terrorystyczna odpowiedzialna za ponad 20 zabójstw, zamachów bombowych i napadów. W 2018 roku skazano czwórkę działaczy grupy oraz ich przywódczynię Beate Zschaepe.

Wcześniej podobne pogróżki z tym samym podpisem otrzymywały m.in. kabarecistka Idil Baydar oraz frankfurcka adwokatka Seda Basay-Yildiz, obie z tureckimi korzeniami. W obu przypadkach ich dane wyciekły z policji w Wiesbaden. W związku z tym ostatnim przypadkiem już w ubiegłym roku z heskiej policji wydalono pięciu funkcjonariuszy, którzy w sieci mieli propagować nazistowskie treści.

Kolejna afera z udziałem funkcjonariuszy

To już kolejna afera, w której o udział w skrajnie prawicowych grupach podejrzani są państwowi funkcjonariusze. W lutym aresztowany został policjant należący do grupy planującej wywołanie wojny domowej oraz serię morderstw lewicowych i imigranckich działaczy. W czerwcu z kolei rozwiązano jednostkę komandosów KSK z powodu podejrzeń o prawicowy ekstremizm co najmniej 20 jej członków.

Łącznie niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD szacuje, że w szeregach Bundeswehry jest ok. 600 żołnierzy podejrzewanych o związki z neonazistami.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock