Sondaż: większość Niemców popiera dostawy czołgów na Ukrainę

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Ponad połowa Niemców popiera decyzję władz o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard - wynika z sondażu telewizji ARD. W związku z wojną na Ukrainie coraz częściej mówi się też o stanie Bundeswehry - opinia Niemców o swojej armii jest obecnie krytyczna.

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna. Jednak fakt, że niemiecki rząd chce teraz dostarczyć Ukrainie 14 czołgów bojowych Leopard, zwiększył liczbę tych, którzy są krytyczni wobec niemieckich dostaw broni. Z najnowszego sondażu ARD Deutschlandtrend wynika, że 35 proc. pytanych twierdzi, iż wspieranie Ukrainy bronią idzie za daleko. Wynik ten jest o 9 punktów procentowych wyższy niż w styczniu, przed decyzją o wysłaniu czołgów.

44 proc. (wzrost o 3 pkt proc.) uważa, że wspieranie Ukrainy bronią jest wystarczające. Natomiast o 10 pkt proc. spadła liczba tych, którzy uważają, że wsparcie udzielone Ukrainie w postaci broni nie poszło wystarczająco daleko. Obecnie twierdzi tak 15 proc., podczas gdy w styczniu było to 25 proc.

Niemcy krytycznie o Bundeswehrze

W związku z wojną na Ukrainie coraz częściej mówi się też o stanie Bundeswehry. Opinia Niemców o swojej armii jest obecnie krytyczna: tylko co trzeci (35 proc.) deklaruje, że ma duże lub bardzo duże zaufanie do Bundeswehry. Większość, 59 proc., twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie.

Jest to najniższa wartość zmierzona dla Bundeswehry od 1998 roku - zauważa ARD. Poprzednio pytanie to zadano we wrześniu 2020 roku, kiedy to 59 proc. stwierdziło, że ma duże lub bardzo duże zaufanie do Bundeswehry.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości