Co z czołgami dla Polski od Niemiec? Szef opozycji: najwyraźniej rząd złożył obietnice, które nie zostały dotrzymane

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, Politico
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4TVN24
wideo 2/22
TVN24Czołg Leopard 2A4

Lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz domaga się wyjaśnienia, dlaczego rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w sprawie obiecanej dostawy czołgów dla Polski. Na brak spełnionej obietnicy zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. - Rząd federalny jest zdumiony - powiedział rzecznik Steffen Hebestreit.

Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz żąda od rządu niemieckiego szybkiego wyjaśnienia, dlaczego obietnice złożone Polsce dotyczące wymiany czołgów, nie zostały dotrzymane. - Oskarżenia polskiego prezydenta pod adresem rządu niemieckiego są bardzo poważne - powiedział Merz w wywiadzie dla kanału informacyjnego WELT. - Najwyraźniej rząd niemiecki złożył obietnice (...), które nie zostały dotrzymane. Rząd niemiecki musi teraz szybko wyjaśnić, dlaczego nie wypełnia podjętych zobowiązań - dodał.

Komentarz rzecznika rządu

Do słów prezydenta Dudy odniósł się też niemiecki rząd. - Rząd federalny jest zdumiony, tak bym to ujął – powiedział w środę rzecznik rządu Steffen Hebestreit, zapytany o sprawę podczas konferencji prasowej w Berlinie. Dodał, że rząd Niemiec od początku jasno twierdził, że będzie musiał sprawdzić, co może dostarczyć.

- Ze strony polskiej pojawiła się wyraźna prośba o najnowocześniejsze czołgi Leopard 2A7, ale problem polega na tym, że sama Bundeswehra ma tylko niewielką liczbę – około 50 – tych czołgów – powiedział, dodając, że chociaż "więcej jest w przygotowaniu, to "muszą być wyprodukowane".

Hebestreit powiedział, że zostało to wyraźnie zakomunikowane Warszawie. - W zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia medialne, że pojawiła się krytyka rzekomo nieudanych [wymian czołgów], a wczoraj polski prezydent powtórzył to ponownie przed kamerą – powiedział rzecznik.

Duda: Niemcy nie spełnili obietnicy. To dla nas duży zawód

Prezydent Andrzej Duda zarzucił wcześniej rządowi Niemiec złamanie słowa w sprawie tzw. Ringtausch. Rząd w Berlinie obiecał Polsce czołgi Leopard 2, które miały zastąpić czołgi, które Polska przekazała Ukrainie. - Nie spełnili tej obietnicy. I szczerze mówiąc, jest to dla nas duży zawód - powiedział Duda telewizji WELT na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Dostarczyliśmy Ukrainie dużą liczbę czołgów, ponieważ uważamy, że jest to nasz obowiązek jako sąsiada - podkreślił Duda.

- Przede wszystkim to Niemcy powinny pomóc Ukrainie. Ukraina naprawdę bardzo pilnie potrzebuje tej pomocy - zwrócił uwagę prezydent Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, Politico

Pozostałe wiadomości