Świat

Niemcy chcą znowu mieć cesarski zamek

Świat

TVN24Cesarski zamek przeszkadzał komunistycznym władzom NRD

Symbol "pruskiego militaryzmu", wysadzony w 1950 przez komunistyczne władze NRD, będzie odbudowany.

W samym centrum Berlina do roku 2013 powstanie rekonstrukcja zamku cesarskiego. Zamek, pełniący funkcję stołecznej rezydencji królów Prus i od 1871 roku niemieckich cesarzy z dynastii Hohenzollernów, będzie odbudowany jako Forum Humboldtów.

Niemiecki rząd zaakceptował przedłożony przez ministra budownictwa Wolfganga Tiefensee projekt rekonstrukcji zabytkowej budowli, wysadzonej w 1950 roku w powietrze przez komunistyczne władze NRD jako symbol pruskiego militaryzmu.

Budowa rozpocznie za trzy lata, a jej koszt wyniesie 480 mln euro. Co najmniej 80 mln euro ma pochodzić z datków prywatnych sponsorów, zabiegających od lat o odbudowę historycznego obiektu.

Projekt przewiduje odtworzenie pochodzącej z epoki baroku historycznej fasady zamku, natomiast jego wnętrze będzie zaprojektowane tak, by spełniały rolę nowoczesnych pomieszczeń wystawowych dla zbiorów etnologicznych i azjatyckich Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury, przechowywanych obecnie w berlińskiej dzielnicy Dahlem.

-Zamek ma być miejscem spotkań i dyskusji, skierowanym nie w przeszłość, lecz ku przyszłości - powiedział Tiefensee. - Charakter pokazywanych zbiorów ma być bodźcem do zastanowienia się nad wpływem obcych kultur na nas oraz nad rolą tych obcych kultur w przyszłości - podkreślił minister. W jego przekonaniu, obiekt musi odzwierciedlać powikłane niemieckie losy związane z tym miejscem, to jest dawne czasy, a także decyzję NRD o likwidacji zamku, rolę tego miejsca w czasach NRD oraz podczas przełomowych wydarzeń 1989 roku i zjednoczenia Niemiec. Forum Humboldtów ma być "wizytówką Niemiec i magnesem przyciągającym ludzi z całego świata".

Budowę zamku w Berlinie ropoczął jeszcze w 1443 roku pruski elektor Fryderyk II. Do nowej rezydencji wprowadził się osiem lat później. Ostateczny kształt zamek uzyskał w XVIII wieku. Z rezydencją i jego okolicą związanych jest wiele wydarzeń kluczowych dla historii Niemiec.

Sekretarz generalny komunistycznej SED Walter Ulbricht nakazał w 1950 roku likwidację pozostałości uszkodzonej przez wojska alianckie w czasie II Wojny Światowej pruskiej rezydencji, by zyskać miejsce na wojskowe przemarsze i pochody pierwszomajowe. W 1976 roku powstał w tym miejscu Pałac Republiki - siedziba NRD-owskiego parlamentu, połączona z salą koncertową, kawiarniami i restauracjami, dostępnymi dla obywateli.

TR

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24