Świat

Niemcy chcą otworzyć wojsko na uchodźców z Syrii

Świat

US Air Force | SSGT MARIA J. LORENTE, USAFMinister obrony zbulwersowała niedawno niemiecką opinię publiczną propozycją umożliwienia służby w Bundeswerze ochotnikom z innych krajów UE

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) zapowiedziała, że zamierza otworzyć Bundeswehrę na uchodźców. Nie dostaną oni do ręki broni, lecz mają przejść szkolenie w zawodach cywilnych.

- Pracujemy nad projektem pilotowym przewidującym wyszkolenie stu uchodźców w cywilnych zawodach - powiedziała von der Leyen.

Mają pomóc w odbudowie kraju

Oferta skierowana jest głównie do Syryjczyków. Minister wyjaśniła, że program nie obejmuje szkolenia wojskowego, lecz służbę w specjalnościach cywilnych - technicznych i medycznych oraz rzemieślniczych.

- Naszym celem jest to, by pewnego dnia, gdy w Syrii powstanie odpowiedzialny rząd, wyszkoleni specjaliści mogli powrócić i pomóc w odbudowie kraju - wyjaśniła szefowa resortu obrony.

Von der Leyen nie wykluczyła także niemieckiej pomocy w szkoleniu wojska w Syrii po powstaniu w tym kraju rządu, który zostanie uznany przez społeczność międzynarodową.

Minister obrony zbulwersowała niedawno niemiecką opinię publiczną propozycją umożliwienia służby w Bundeswerze ochotnikom z innych krajów Unii Europejskiej. Krytycy tego pomysłu zwracają uwagę, że służba wojskowa nie jest zawodem, jak każdym inny i wymaga szczególnej więzi z krajem.

Tak promuje się Bundeswehra:

Tak promuje się Bundeswehra
Tak promuje się Bundeswehrabundeswehr.de

Autor: ToL//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Air Force | SSGT MARIA J. LORENTE, USAF