TVN24 | Świat

Były przewodniczący Bundestagu: istnieją podobieństwa między działaniami Putina i Hitlera

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Władimir Putin przemówił podczas parady w Dzień Zwycięstwa
Władimir Putin przemówił podczas parady w Dzień ZwycięstwaReuters
wideo 2/6
ReutersWładimir Putin przemówił podczas parady w Dzień Zwycięstwa

Były przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" stwierdził, że "istnieją podobieństwa między działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina i Adolfa Hitlera". Jak podkreślił polityk CDU, jest to "oczywiście przerażająca paralela". Schaeuble wskazał także na różnicę: Putin myślał, że podbije Ukrainę tak szybko, jak Hitler podbił Czechosłowację, ale "bohaterski opór Ukrainy zniszczył to złudzenie".

Schaeuble zwrócił uwagę, że Hitler napisał na początku swojej książki "Mein Kampf", że chce odwrócić skutki I wojny światowej. Początkowo, nawet po zajęciu Nadrenii przez Wehrmacht i po dalszych krokach Hitlera, w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych nie było większości dla zwolenników polityki innej niż appeasement, czyli powściągliwości wobec agresywnych państw.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Dopiero po upadku Francji w 1940 roku, gdy Europa znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zmotywował Brytyjczyków do walki z Hitlerem. Wcześniej nie udało mu się znaleźć większości dla swojej polityki. - Podobieństwa do Putina są ogromne - ocenił polityk chadeckiej CDU.

Władimir Putin bierze udział w akcji Nieśmiertelny Pułk, organizowanej w Rosji 9 maja YURI KOCHETKOV/PAP/EPA

Jego zdaniem jest jednak pewna różnica: Putin myślał, że podbije Ukrainę tak szybko, jak Hitler podbił Czechosłowację 1939 roku, ale - jak stwierdził Wolfgang Schaeuble - bohaterski opór Ukrainy zniszczył to złudzenie. Putin miał również nadzieję na podzielenie Europy i Ameryki - tak się jednak nie stało, sojusz atlantycki zacieśnił się. Rosyjski prezydent osiągnął więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Poruszenie i zdystansowanie się Merkel

Agencja dpa przypomina, że już w 2014 roku, jako minister finansów Niemiec Schaeuble porównywał Putina z Hitlerem, wskazując na podobieństwa między działaniami Rosji na Krymie do aneksji Kraju Sudeckiego przez Hitlera w 1938 roku.

"Porównanie to wywołało wówczas poruszenie. Zdystansowała się od tego ówczesna kanclerz (Niemiec) Angela Merkel (CDU). Lider (liberalnej) FDP Christian Lindner mówił o naruszeniu (dopuszczalnych) granic przez Schaeublego i zażądał od niego przeprosin. Ministerstwo finansów podkreśliło wówczas, że Schaeuble wyraźnie odrzucił porównywania Rosji z III Rzeszą" - podkreśliła dpa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: YURI KOCHETKOV/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: