Świat

Miesiąc do wyborów. Liderzy tracą, antyislamska partia zyskuje

Świat


Na miesiąc przed wyborami do Bundestagu dwie największe siły polityczne - chadecy (CDU/CSU) i socjaldemokraci (SPD) - odnotowały spadek notowań. Eurosceptyczna i antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) poprawiła wynik i ma dwucyfrowe poparcie.

W opublikowanym w piątek sondażu Deutschlandtrend niemieckiej telewizji publicznej ARD blok CDU/CSU stracił w porównaniu z początkiem sierpnia jeden punkt procentowy i może liczyć na 38 procent głosów.

SPD straciła w tym czasie dwa punkty procentowe. Gotowość do głosowania na socjaldemokratów zadeklarowało 22 procent ankietowanych.

AfD trzecią siłą

Poparcie dla AfD wzrosło o dwa punkty procentowe i wynosi 10 procent. Domagająca się natychmiastowego zaprzestania wpuszczania migrantów do kraju partia stała się ponownie trzecią siłą w Niemczech.

Liberalna FDP dostała w sondażu ARD 9 procent (plus 1 punkt procentowy), natomiast Lewica zachowała stan posiadania z początku miesiąca (9 procent), podobnie jak Zieloni – 8 procent.

Uczestnicy ankiety uważają, że najpilniejszym zadaniem nowego rządu będzie rozwiązanie problemów związanych z migracją (12 procent), niwelowanie różnic pomiędzy biednymi i bogatymi oraz zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej (9 procent) i zapewnienie bezpieczeństwa w kraju (7 procent).

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: