Żołnierze Bundeswehry na pokładzie tureckiego statku. Niemiecka minister odpowiada na zarzuty

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Protesty Turcji przeciwko próbie skontrolowania tureckiego statku przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która pilnuje na Morzu Śródziemnym przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii, są bezpodstawne - uznała minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenebauer. Odpowiedziała w ten sposób na zarzuty ze strony Ankary.

- Żołnierze Bundeswehry zachowali się całkowicie poprawnie. Zrobili to, czego żąda się od nich w ramach europejskiego mandatu "Irini" - powiedziała minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer w Berlinie, mając na myśli oficjalną misję okrętów wojennych państw Unii Europejskiej, której celem jest przeciwdziałanie ewentualnemu morskiemu przemytowi uzbrojenia na terytorium libijskie.

- Protesty Turcji przeciwko próbie skontrolowania tureckiego statku przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która pilnuje na Morzu Śródziemnym przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii, są bezpodstawne - uznała Annegret Kramp-Karrenbauer. Natomiast minister obrony Turcji Hulusi Akar ponownie określił we wtorek akcję niemieckich marynarzy jako bezprawną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak poinformowało wcześniej dowództwo operacji zagranicznych niemieckich sił zbrojnych, Hamburg napotkał w niedzielę wieczorem około 200 kilometrów na północ od libijskiego portu Bengazi kontenerowiec Rosaline A pod banderą turecką. W związku z powziętymi podejrzeniami postanowiono sprawdzić jego ładunek i w tym celu niemieccy marynarze weszli na pokład statku. Jednak w kilka godzin później rewizję przerwano na żądanie władz Turcji.

Turcja protestuje po akcji na Morzu Śródziemnym

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu tureckie ministerstwo spraw zagranicznych zarzuciło załodze fregaty, że działała z użyciem siły i bez wymaganych pełnomocnictw. Szereg wtorkowych tureckich dzienników użyło w odniesieniu do całej sprawy terminu "piractwo". Unijny rzecznik potwierdził agencji dpa, że szefowi przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Turcji wręczono w poniedziałek w tamtejszym MSZ notę protestacyjną.

Opublikowany w Brukseli oficjalny komunikat głosi, że istniały wystarczające podejrzenia, iż zatrzymany dla kontroli statek może naruszać embargo.

W trwającej w Libii od czasu obalenia w 2011 roku dyktatury płk Muammara Kadafiego wojnie domowej Turcja udziela wsparcia siłom rządowym, zaś sojusznikami dowodzącego rebeliantami generała Chalify Haftara są Egipt, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Rosja. Obie strony zawarły pod koniec października rozejm, ale jego utrzymanie jest niepewne.

Autor:asty//now

Źródło: PAP