TVN24 | Świat

Mniej migrantów dotarło do Hiszpanii. "Wdrażamy procedury uzgodnione z Marokiem"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Liczba nielegalnych migrantów docierających do Hiszpanii spadła w 2019 roku o ponad połowę - powiedział w czwartek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska podczas wizyty w Rabacie. Ma to być efekt zacieśniania współpracy Hiszpanii z władzami Maroka w zwalczaniu terroryzmu i nielegalnej migracji.

Przedstawiciel socjalistycznego rządu Pedra Sancheza - minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska podał, że od 2014 roku służby bezpieczeństwa Hiszpanii i Maroka przeprowadziły wspólnie ponad 20 akcji skierowanych przeciwko grupom dżihadystycznym.

Za największy sukces we współpracy obu państw uznał obniżenie o ponad 50 procent liczby nielegalnych migrantów docierających z Afryki Północnej do Hiszpanii.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w 2019 roku do Hiszpanii dotarło z Afryki łącznie około 30 tysięcy nielegalnych migrantów, w tym 24,7 tysięcy drogą morską. Rok wcześniej liczba przybyszów z Afryki przekroczyła rekordowy poziom 64,3 tysięcy osób.

Według statystyk hiszpańskiego rządu od 2012 do 2019 roku liczba migrantów ubiegających się o azyl polityczny w Hiszpanii wzrosła 45-krotnie, do blisko 120 tysięcy osób. W ubiegłym roku władze w Madrycie pozytywnie rozpatrzyły tylko 5 procent wniosków.

"Wdrażamy teraz procedury uzgodnione z Marokiem"

Grande-Marlaska przyznał, że jego czwartkowa wizyta w Rabacie służyła między innymi ograniczeniu szybko rosnącej liczby nielegalnych migrantów kierujących się z północno-zachodniego wybrzeża Afryki na Wyspy Kanaryjskie.

Szef MSW wskazał, że o ile w 2017 roku na ten hiszpański archipelag przybyło około 400 nielegalnych przybyszów z Afryki, to już w 2019 roku dotarło ich tam łącznie trzy tysiące.

- W celu dalszego ograniczenia zjawiska masowego napływu nielegalnych przybyszów z Afryki na Wyspy Kanaryjskie wdrażamy teraz procedury uzgodnione z Marokiem, a także z innymi krajami tego regionu: Mauretanią i Senegalem - dodał szef MSW Hiszpanii.

Autor:asty//now

Źródło: PAP