Świat

"Nieformalny gabinet" rządzi Gruzją? Zaskakująca dymisja, wszechmocny oligarcha

Świat

Wikipedia (CC BY 3.0)Premier Gruzji zmienił szefa MSZ

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili nieoczekiwanie zdymisjonował we wtorek szefową dyplomacji Tamar Beruczaszwili. Eksperci i opozycja wskazują, że posunięcie szefa rządu jest wyraźnym przykładem braku przejrzystości decyzji politycznych w Gruzji.

Na konferencji prasowej premier ogłosił, że Tamar Beruczaszwili na stanowisku ministra spraw zagranicznych zastąpi minister gospodarki Giorgi Kwirikaszwili. Garibaszwili nie podał powodów zdymisjonowania szefowej dyplomacji, mianowanej w listopadzie 2014 roku. Podziękował jej jedynie za "wspaniałą pracę, którą wykonała".

- Rząd koncentruje się na rozwoju gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy i ten cel dyktuje zasady naszej polityki zagranicznej i program gospodarczy - oznajmił Garibaszwili.

Ustępująca minister (2 od lewej) oraz szefowie MSZ: Danii - Martin Lidegaard, Polski - Grzegorz Schetyna i Szwecji - Margot WallstromMSZ

"Nieformalny gabinet"

Nowy szef MSZ, Giorgi Kwirikaszwili, jest uważany za technokratę bez doświadczenia w świecie dyplomacji. Na czele resortu gospodarki ma go zastąpić wiceburmistrz Tbilisi Dmitri Kumsiaszwili.

Według ekspertów zmiany w rządzie świadczą o wpływach miliardera i byłego premiera Bidziny Iwaniszwilego. - W Gruzji polityczne decyzje są podejmowane przez nieformalny gabinet Iwaniszwilego i jego najbliższy krąg - powiedziała agencji AFP niezależna analityczka Helen Chosztaria.

Wtórował jej wpływowy polityk opozycji Giga Bokeria z partii Zjednoczony Ruch Narodowy, według którego "Bidzina Iwaniszwili jest nieoficjalną głową państwa".

Iwaniszwili rezygnuje

W październiku 2012 roku zwycięstwo w wyborach koalicji Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja, utworzonej przez Iwaniszwilego, zakończyło dekadę władzy Zjednoczonego Ruchu Narodowego byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Iwaniszwili dobrowolnie zrezygnował ze stanowiska premiera w 2013 roku i jako następcę wybrał bliskiego sojusznika - Garibaszwilego.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0)

Pozostałe wiadomości