Nie żyje prezydent separatystów z Abchazji

Świat

wikipedia.orgSiergiej Bagapsz

Nie żyje prezydent separatystycznej republiki Abchazji. Siergiej Bagapsz zmarł w niedzielę w Moskwie w wyniku powikłań, które pojawiły się po niedawnej operacji - poinformowały rosyjskie media.

62-letni Bagapsz w zeszłym tygodniu przeszedł operację płuca w jednej z rosyjskich klinik. Trzy dni temu jego stan gwałtownie się pogorszył. Został podłączony do respiratora. Według portalu Life News, w piątek wieczorem był powtórnie operowany.

Bagapsz ma zostac pochowany w Abchazji. W poniedziałek w Moskwie odbędą się uroczystości żałobne.

Obowiązki prezydenta tej zbuntowanej republiki, która przy poparciu Rosji w 2008 roku odłączyła się od Gruzji, przejął tymczasowo wiceprezydent Aleksandr Ankwab. Zgodnie z konstytucją Abchazji, nowy prezydent powinien być wybrany w ciągu trzech miesięcy.

Bagapsz był prezydentem od 12 stycznia 2005 roku. 12 grudnia 2009 roku został wybrany na drugą kadencję. Wcześniej - w latach dziewięćdziesiątych - był wicepremierem, a później premierem republiki.

Abchazja - podobnie jak Osetia Południowa, inny separatystyczny region Gruzji - ogłosiła niepodległość po kilkudniowej wojnie Rosji z Gruzją na początku sierpnia 2008 roku. Jej niepodległość - poza Rosją - uznały tylko Nikaragua, Nauru i Wenezuela.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org