Świat

Nie żyje najlepszy szef kuchni na świecie. Śmierć z rankingiem Michelin w tle

Świat


Uważany przez wielu ekspertów kulinarnych za najlepszego szefa kuchni na świecie Francuz Benoit Violier został w niedzielę znaleziony martwy w swoim domu, kilka godzin przed ogłoszeniem corocznych wyników dotyczących przyznawania restauracjom "gwiazdek jakości" Michelina.

Policja poinformowała w komunikacie, że powody śmierci 44-letniego kucharza nie są znane, wszystko wskazuje jednak na to, że popełnił samobójstwo. Nic nie wskazuje na udział w tragedii osób trzecich. Mężczyznę znaleziono leżącego na ziemi w swoim domu, z raną postrzałową.

Nie wytrzymał presji?

Violier był od lat na szczycie kulinarnego świata. Jego mała restauracja działająca w l’Hotel de Ville w Crissier pod Lozanną w Szwajcarii została uznana zaledwie w grudniu ub.r. przez prestiżowy magazyn "La Liste", będący jedną z wyroczni w świecie kulinarnym, za najlepszą restaurację świata.

Violier od lat mógł się też poszczycić trzema gwiazdkami Michelina przyznawanymi przez ekspertów co roku tylko najlepszym lokalom świata. Trzy gwiazdki to najwyższe wyróżnienie, jakiego może dostąpić restauracja i szef kuchni.

44-latek popełnił samobójstwo dosłownie kilka godzin przed ogłoszeniem rankingu Michelina na 2016 rok. Francuskie media spekulują, że właśnie ranking mógł być powodem załamania i decyzji o samobójstwie, bo w ostatnich tygodniach ważny francuski przewodnik kulinarny Gault et Millau w swojej najnowszej edycji miał pewne zastrzeżenia do restauracji Violiera.

Wiadomość o śmierci szefa kuchni jest szeroko komentowana. Najwięksi i najwybitniejsi restauratorzy podziwiający Violiera składają kondolencje jego rodzinie.

Cytowany przez "New York Timesa" brytyjski kucharz Gabriel Waterhouse - szef w restauracji mającej jedną gwiazdę Michelina - mówi, że kryzys Francuza go nie zdziwił, był on bowiem częścią świata, w którym konkurencja jest olbrzymia, a perfekcja to jedyny wyznacznik sztuki kulinarnej. "W tym przemyśle jest mnóstwo typów macho; nie wolno rozmawiać o swoich słabościach, problemach i stresie, jakiemu są poddawani" - dodał Brytyjczyk.

Restauracja Violiera utrzymała trzy gwiazdki w rankingu Michelina na 2016 rok.

Autor: adso/ja / Źródło: Guardian, The New York Times