Świat

"Nie zapomnimy, nie wybaczymy!". 15 tys. osób przeciw Putinowi

Świat


Kilometry barierek ochronnych, setki policjantów i żołnierzy na ulicach miasta. Przez Moskwę przeszła antyrządowa demonstracja opozycji licząca około 15-20 tys. osób. Żądano uwolnienia więźniów politycznych w Rosji, odejścia prezydenta Władimira Putina z Kremla oraz rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele praktycznie wszystkich opozycyjnych sił politycznych - od radykalnej lewicy, przez liberałów i konserwatystów, po skrajną prawicę.

Policja oszacowała liczbę manifestujących na niespełna 15 tys. osób, a niezależni obserwatorzy na ponad 20 tys.

"Rosja bez Putina"

Uczestnicy akcji zebrali się na pl. Aleksandra Puszkina, skąd śródmiejskimi bulwarami w kilku kolumnach przeszli na prospekt Andrieja Sacharowa, gdzie odbył się antyputinowski wiec.

Idąc demonstranci skandowali m.in.: "Rosja bez Putina!", "Rosja będzie wolna!" i "Nie zapomnimy, nie wybaczymy!". Domagali się uwolnienia więźniów politycznych, w tym trzech artystek z punkrockowej grupy Pussy Riot, skazanych na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Marsz Milionów za wolność

Wśród przemawiających na wiecu byli: koordynator Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, przywódca liberalnej Solidarności Borys Niemcow, adwokat i bloger walczący z korupcją Aleksiej Nawalny, szef Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garri Kasparow oraz lider skrajnie prawicowego ruchu Rosjanie Aleksandr Biełow-Potkin.

Sobotnia manifestacja, nazwana podobnie jak poprzednie takie wspólne wystąpienia opozycji "Marszem Milionów", była pierwszą akcją przeciwników Putina po wakacyjnej przerwie. Odbyła się za zgodą władz stolicy Rosji.

Autor: zś//bgr / Źródło: PAP, Reuters