Nie tylko Amerykanie chcą irańską "ciężką wodę"

Świat

Aktualizacja:
Nankin2010Reaktor z "ciężką wodą" niedaleko miasta Arak

Rosja rozmawia o odkupieniu od Iranu 40 ton ciężkiej wody w ramach realizacji przez Teheran zawartego ze światowymi mocarstwami porozumienia ws. demontażu jego programu nuklearnego. W ubiegłym tygodniu o planach zakupu ciężkiej wody z Iranu poinformowały USA.

Informację taką podał irański wiceminister spraw zagranicznych cytowany przez agencję prasową Fars. Abbas Arakczi, który jest również głównym negocjatorem Iranu ds. nuklearnych, powiedział w niedzielę wieczorem, że Stany Zjednoczone jako pierwsze kupiły od Iranu ciężką wodę, zaś kilka innych mocarstw, w tym Rosja, wykazały zainteresowanie zakupem. - Negocjujemy z Rosją sprzedaż 40 ton ciężkiej wody - powiedział.

Ciężka woda (czyli tlenek deuteru, będącego izotopem wodoru) wykorzystywana jest w niektórych rodzajach reaktorów atomowych jako moderator neutronów i zarazem czynnik chłodzący. Paliwem w takich reaktorach bywa zwykle uran naturalny, a nie wzbogacony. Cykl paliwowy w reaktorach na ciężką wodę umożliwia uzyskiwanie z uranu naturalnego drogą jego rozpadu plutonu czyli materiału rozszczepialnego do bomb atomowych. Jak poinformowała w piątek rzeczniczka odpowiedzialnego w USA za sprawy związane z bronią jądrową ministerstwa energetyki, kupi ono od Iranu 32 tony ciężkiej wody za 8,6 mln dolarów. - Stany Zjednoczone nie będą klientem Iranu na stałe - podkreśliła rzeczniczka. Wypełnianie przez Teheran zawartego w ubiegłym roku z USA i innymi mocarstwami porozumienia oznacza, że ciężka woda została już wywieziona z Iranu, co wyklucza użycie jej do prac nad bronią atomową.

Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nankin2010

Tagi:
Raporty: