Świat

"Nie sprzedaję biznesu". Achmetow wygra kryzys w Donbasie?

Świat


Najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow powiedział w środę, że nie ma planów sprzedaży swego biznesu na przemysłowym wschodzie kraju i wyraził niezmienne poparcie dla integralności Ukrainy. 47-letni potentat zamierza nadal inwestować na Ukrainie.

Większa część imperium biznesowego Achmetowa, które obejmuje wiele dziedzin od stali po media, jest rozlokowana w regionie Donbasu (donieckiego zagłębia węglowego), gdzie twórcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej chcą przeprowadzić 11 maja referendum w sprawie niezawisłości regionu.

- Nie sprzedaję biznesu, nie zamierzam wyjeżdżać z Ukrainy. Dziś jestem w Donbasie - powiedział Achmetow. Oświadczył, że będzie robił wszystko, co w jego mocy, by Donbas i Ukraina pozostały razem.

W co gra oligarcha?

Achmetow, który urodził się w Doniecku, próbuje - jak pisze Reuters - pomóc w zakończeniu kryzysu na wschodzie Ukrainy; rozmawia z separatystami i apeluje do stróżów prawa o niestosowanie siły. Komentatorzy twierdzą, że Achmetow, którego fortuna jest szacowana przez magazyn "Forbes" na 11,4 mld dolarów, próbuje wykorzystać kryzys do zmiany pozycji i ochrony swego olbrzymiego biznesu. Achmetow jest jednym z donieckich oligarchów związanych z Partią Regionów i z odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Jest właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. W skład należącego do Achmetowa koncernu SCM wchodzą spółki z branży metalurgii, elektroenergetyki, bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji i wielu innych.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: