Nie masz telewizora? Jedź do Rzymu

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huNie wszystkie telewizory są z pewnością godne uwagi

Szukasz całkiem sprawnego - chociaż nie nowego - telewizora? Nie kupuj go w Polsce. Kup bilet do Rzymu, a możesz wrócić do Polski nawet z kilkoma odbiornikami.

W Wiecznym Mieście telewizory dosłownie bowiem leżą na ulicach. Wszystko dlatego, że Włosi z regionu Lacjum, gdzie znajduje się Rzym, od poniedziałku przeszli na system naziemnej telewizji cyfrowej.

W rezultacie wielu rzymian po prostu wyrzuca stare odbiorniki i kupują nowe, które mają już wbudowane dekodery.

Telewizory do wyboru, do koloru

Chociaż niektórzy zachowują się zgodnie z prawem i dzwonią do służb miejskich wyspecjalizowanych w wywozie sprzętu RTV i AGD, to jednak wielu Włochów łamie obowiązujący zakaz wyrzucania odbiorników na ulicę i zostawia je obok kontenerów na śmieci.

Stamtąd już nic tylko brać. Ale nie wszyscy zdecydowali się na rozstanie ze starym telewizorem. Większość telewidzów masowo wykupuje dekodery do odbioru naziemnej telewizji w cenie od 29 euro, dostępne nawet w większych sklepach spożywczych.

Bezradni w obliczu cyfryzacji

Przełączeniu na nowy system nadawania towarzyszy niemały chaos i nie wszyscy z cyfryzacji są zadowoleni. Bezradni są szczególnie ludzie starsi, którzy nagle nie mogą oglądać swych ulubionych stacji telewizyjnych i nie potrafią dostroić nowych dekoderów.

Pomaga im między innymi jedna z organizacji obrony praw konsumentów, która tylko w poniedziałek bezpłatnie pomogła nastawić odbiorniki 500 osobom w Wiecznym Mieście.

Źródło: PAP