Nie ma decyzji ws. przeniesienia trumny papieża Polaka

Aktualizacja:
 
TVN24Grób Jana Pawła II w Grotach Watykańskich

Watykan zdementował pogłoski o rychłym przeniesieniu trumny Jana Pawła II do Bazyliki św. Piotra. Jednocześnie kardynał Tarcisio Bertone wyraził nadzieję na szybką beatyfikację papieża-Polaka, a papież Benedykt XVI nazwał swego poprzednika "Apostołem Miłosierdzia Bożego".

Decyzji ws. przenosin jeszcze nie ma

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zdementował w niedzielę doniesienia włoskich mediów, jakoby zapadła już decyzja w sprawie przeniesienia szczątków Jana Pawła II z krypty w Grotach Watykańskich do bazyliki świętego Piotra.

Lombardi podkreślił, że wbrew informacjom prasy nie ma żadnej komisji w Kurii Rzymskiej, która miałaby zajmować się tą sprawą. Jak powiedział rzecznik, wszelkie decyzje w tej sprawie zapadną dopiero po beatyfikacji Polaka.

Wcześniej w niedzielę telewizja RAI, włoska agencja prasowa ANSA i dziennik "La Stampa" donosiły, że w Watykanie trwają przygotowania do przeniesienia trumny Jana Pawła II. Trumna polskiego papieża miałaby być umieszczona w kaplicy świętego Sebastiana, znajdującej się po prawej stronie od wejścia do bazyliki, za słynną Pietą Michała Anioła.

Włoska agencja prasowa ANSA twierdziła, że w Kurii Rzymskiej zapadły już pierwsze decyzje w tej sprawie, a prace nad tym projektem prowadzi specjalna komisja kierowana przez archiprezbitera bazyliki watykańskiej kardynała Angelo Comastriego.

ANSA donosiła, że rozważane są dwa projekty. Według pierwszego, w jednej z głównych naw bazyliki zostanie umieszczony kamienny monument, a ciało Jana Pawła II nie zostanie wystawione na widok publiczny. Według drugiego projektu prochy będą umieszczone w szklanej trumnie, podobnie jak ciało błogosławionego Jana XXIII.

Bertone złożył zeznania

Złożyłem moje świadectwo wspominając przede wszystkim współpracę, życzliwość i miłość, jaką mnie obdarzał, kiedy byłem sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. kardynał Tarcisio Bertone

Kardynał Tarcisio Bertone, złożył już zeznania przed komisją beatyfikacyjną zajmującą się sprawą Jana Pawła II. - Złożyłem moje świadectwo wspominając przede wszystkim współpracę, życzliwość i miłość, jaką mnie obdarzał, kiedy byłem sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - poinformował Bertone.

- Pragnieniem wszystkich, także moim, jest szybka beatyfikacja papieża Jana Pawła II - dodał watykański sekretarz stanu.

Banadykt XVI o "Apostole Miosierdzia Bożego"

Mówiąc o Janie Pawle II, papież wyraził przekonanie, że jego "długi i wielowymiarowy pontyfikat" był "misją na służbie prawdzie o Bogu i o człowieku oraz pokoju na świecie". Powiedział też, że "podobnie jak siostra Faustyna, Jan Paweł II stał się Apostołem Bożego Miłosierdzia.

Dodał też, że w rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia, odprawi mszę za duszę Polaka.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości