Nie jedz mięsa, ratuj klimat

Świat

Aktualizacja:

Ludzie powinni jeść mniej mięsa po to, by ograniczyć zmiany klimatyczne - stwierdził Rajendra Pachauri, szef Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). W 2007 roku IPCC zostało uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla.

Rachauri wskazał, że według danych zgromadzonych przez FAO produkcja zwierząt rzeźnych - czyli de facto mięsa - odpowiedzialna jest za większą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, niż np. transport.

- Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oceniła, że bezpośrednia emisja związana z produkcją mięsa to około 18 proc. światowej emisji emisji gazów cieplarnianych - powiedział Rajendra Pachauri BBC. Dla porównania światowy transport odpowiada za wydalanie do atmosfery ok. 13 proc. gazów cieplarnianych.

- Dlatego chciałbym podkreślić fakt, że wśród metod ograniczających zmiany klimatyczne, zmiana sposobu odżywiania jest czymś, co należy rozważyć - dodał naukowiec.

FAO o szkodliwości mięsa

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wydzielanie do atmosfery gazów cieplarnianych związane jest z produkcją mięsa na każdym etapie produkcji.

Chodzi o takie elementy, jak: wycinanie lasu pod pastwiska, tworzenie i transport nawozów, spalanie paliwa i wykorzystanie energii w urządzeniach używanych na farmach, zwierzęce odchody i związaną z nimi emisję metanu.

Szczególnie ten pierwszy element, czyli wycinka lasów (zwłaszcza tropikalnych) na potrzeby hodowli ma znaczny wpływ na zwiększenie poziomu dwutlenku węgla w aziemskiej atmosferze. A to, jak zauważają specjaliści, będzie trwało tak długo, jak długo zapotrzebowanie na mięso będzie rosło.

Nobel dla IPCC

W 2007 roku Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu i były wiceprezydent USA Al Gore zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla za swoją działalność na rzecz klimatu. (CZYTAJ WIĘCE)

IPCC istnieje od 1988 roku i jego zdaniem jest przewidywanie zmian klimatycznych. Do tej pory Zespół przygotował 4 raporty ws. globalnego ocieplenia, które kształtują nasze pojęcie o tym zjawisku i jego wpływie na człowieka.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN