Nie jedna, a dwie. Rosja buduje kolejną bazę wojskową przy granicy z Ukrainą

mil.ruRosjanie na dłużej pozostaną nad granicą ukraińską

Rosja planuje budowę drugiej dużej bazy wojskowej w pobliżu granicy z Ukrainą - informuje w środę Reuters, powołując się na dostępne publicznie dokumenty oraz ludzi zatrudnionych przy realizacji tego projektu.

W nowej bazie będzie się znajdowała broń ciężka. Ma tam stacjonować 5 tys. żołnierzy. Baza ta jest zlokalizowana dalej na wschód od bazy budowanej w rejonie Biełgorodu, ale wciąż blisko granicy z kontrolowaną przez prorosyjskich separatystów częścią Ukrainy, gdzie toczą się ciężkie walki - pisze Reuters.

Agencja dodaje, że bazy te są elementem rozbudowywania przez Rosję potencjału militarnego "wzdłuż nowej linii konfrontacji z Zachodem, biegnącej od Morza Czarnego do Bałtyku". Reuters odnotowuje, że NATO i prozachodni rząd ukraiński twierdzą, iż z baz przy granicy z Ukrainą Moskwa wysyła żołnierzy pomagających separatystom.

Baza w Boguczarze

Według tej agencji z dokumentów wynika, że rosyjski resort obrony chce przekształcić stare magazyny wojskowe w mieście Boguczar w obwodzie woroneskim w dużą bazę z dziesiątkami budynków i specjalnymi obiektami dla 1,3 tys. pojazdów opancerzonych i amunicji. W koszarach na terenie nowej bazy ma być miejsce dla 5210 żołnierzy. W bazie, odległej o 45 km od granicy z Ukrainą, będą magazyny pocisków rakietowych, szpital, basen pływacki i wielki ośrodek szkoleniowy.

Reuters pisze, powołując się na przetarg ogłoszony na stronie rządu rosyjskiego zakupki.gov.ru, że resort obrony planuje przeniesienie brygady zmotoryzowanej z Niżnego Nowogrodu na północnym zachodzie Rosji do Boguczaru, wraz z wojskami wyszkolonymi w zakresie reagowania na ataki nuklearne, biologiczne i chemiczne.

Agencja dodaje, powołując się na anonimowego wojskowego, że część żołnierzy z Niżnego Nowogrodu jest już w Boguczarze.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: