Świat

"Nie dostrzegam końca restrykcji". Utrzymane kontrole granic

Świat

ShutterstockKontola na granicach zostanie przedłużona o kolejne miesiące

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere zapowiedział w niedzielę, że zamierza przedłużyć wprowadzone we wrześniu zeszłego roku kontrole niemieckiej granicy państwowej o kolejne miesiące. Obecne obostrzenia kończą się w lutym.

- Mam zamiar kontynuowania kontroli (granicznych) przez znaczny okres po lutym. W każdym razie przez wiele miesięcy. Obecnie nie dostrzegam końca tych restrykcji - powiedział de Maiziere w wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag".

Interesy Austrii uwzględnione

Szef resortu spraw wewnętrznych zapewnił, że uwzględni interesy Austrii, która graniczy z Niemcami od południa. Będziemy brali pod uwagę sytuację gospodarki, turystykę i mały ruch graniczny - dodał. De Maiziere sugerował już w październiku, że kontrole na granicy niemieckiej będą mogły zostać zniesione dopiero wtedy, gdy zapewniona będzie kontrola zewnętrznej granicy UE oraz gdy kraje UE zapewnią wystarczającą liczbę miejsc w ośrodkach dla uchodźców. Berlin wprowadził kontrolę granicy na początku września ubiegłego roku w związku z narastającą falą imigrantów docierających do Niemiec szlakiem bałkańskim. W całym zeszłym roku do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów. Niemieckie kontrole koncentrują się na granicy z Austrią, choć wyrywkowo przeprowadzane są także na innych kierunkach. Część krajów należących do strefy Schengen krytykuje postawę Berlina, domagając się zniesienia kontroli. Oprócz Niemiec swoje granice kontrolują także Austria, Dania, Szwecja i Norwegia.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości